WYDRUKUJ SOBIE WAZON

Gazeta Wyborcza - CJG - - /W MIEŚCIE - AGATA PIASECKA

POD PATRONATEM Wazony, lampy i świeczniki z biodegradowalnego plastiku wydrukowane na drukarce 3D będzie można zobaczyć na wystawie Layers podczas targów Wzory na Gwiazdkę.

Są kolorowe, plastikowe, ale przy tym biodegradowalne, niektóre przypominają stylem prace słynnej grupy projektowej Memphis Group i w całości powstały na drukarce 3D, więc niedługo być może będziemy mogli je wydrukować w swoim domu. Takie są lampy, świeczniki i wazony, które będzie można zobaczyć na wystawie Layers. To wycieczka w niezbyt odległą przyszłość, w której na podstawie projektu sami będziemy mogli drukować sobie dodatki do dekoracji wnętrz.

Łączenie druku 3D z ideą zero waste to pomysł UAU project, założonego w 2011 roku studia projektowego, które tworzą Justyna Fałdzińska i Miłosz Dąbrowski, absolwenci projektowania przemysłowego na warszawskiej ASP.

Ich pierwszym pomysłem było, by zaprojektowane przez nich rzeczy każdy mógł samodzielnie wydrukować na drukarce 3D w dowolnym miejscu na świecie. – Mam nadzieję, że za jakiś czas ten pomysł będzie super działał, bo dzięki temu oszczędzamy na transporcie i nie trujemy środowiska. Na razie przeszkodą jest jednak fakt, że na jakość finalnego produktu ma wpływ jakość Wydrukowany na drukarce 3D wazon z serii Glitched Vases autorstwa UAU project

drukarki 3D, dlatego udostępniamy tylko niektóre z naszych projektów – tłumaczy Justyna Fałdzińska.

Obecnie projektanci tworzą głównie lampy, świeczniki, wazony i obiekty rzeźbiarskie. Wykonywane są z biodegradowalnego plastiku PLA, bez użycia klejów i bez żadnych wypełniaczy. – Jedynie w przypadku lamp potrzebny jest kabel, a do wazonów szklany wkład – mówi Miłosz Dąbrowski.

Projekt każdej z rzeczy przemyślany jest tak, aby nie generował dodatkowych odpadków, a nieudane prototypy są powtórnie przetwarzane. Wszystkie produkty są gotowe do użycia od razu po wyjęciu z drukarki. – Na razie ze względu na to, że drukarki 3D

nie są jeszcze bardzo popularne, nasze produkty drukujemy też sami. Naszym marzeniem jest także posiadanie sieci wyszkolonych partnerów, którzy drukowaliby nasze projekty w różnych miejscach na świecie. Próbowaliśmy tego w Szkocji i świetnie się sprawdziło – mówi Miłosz Dąbrowski.

Lampy, wazony, świeczniki i rzeźby UAU project będzie można zobaczyć na wystawie Layers w czasie targów Wzory na Gwiazdkę. Miłosz Dąbrowski i Justyna Fałdzińska wygłoszą także wykład dotyczący projektowania 3D i biodegradowalnego plastiku, z którego korzystają.

W czasie targów Wzory na Gwiazdkę swoje stoiska będzie miało ponad

200 marek i projektantów sprzedających meble, grafiki, ceramikę i tekstylia. Na drugim piętrze Domu Towarowego „Bracia Jabłkowscy” powstanie specjalna strefa prezentowa, w której będzie można kupić naturalne kosmetyki, biżuterię i przysmaki. Odbędą się też bezpłatne warsztaty i spotkanie poświęcone tematyce zero waste (na niektóre obowiązują zapisy, formularz dostępny na Facebooku wydarzenia) oraz otwarte wykłady.

Wzory na Gwiazdkę sobota-niedziela, godz.11-19 Dom Towarowy „Bracia Jabłkowscy”, ul. Bracka 25. Wstęp wolny

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.