SMAKOWITOŚĆ POLSKIEJ KUCHNI

W NOWATORSKICH DANIACH

Gazeta Wyborcza - CJG - - /JEDZENIE - MAŁGORZATA MINTA

(w jego zimowej odsłonie m.in. seler pieczony z purée z fasoli i renety z małosolną brukselką, opalany śledź z jabłkiem i sosem jajeczno-musztardowym, topinambur z kremowym pęczakiem, sosem miso i kalettes z patelni czy pierogi z sandaczem i porem w maślanym sosie) oraz dwóch wersji menu degustacyjnego (pięcio- lub siedmiodaniowego) – tradycyjnego autorstwa Borawskiej oraz wegańskiego opracowanego przez Przybyszewską.

Kuchnią Opasłego rządzą kobiety i podobnie jest z salą – restauracją zarządza Olga Kręglicka, córka Marcina Kręglickiego (związana z Opasłym Tomem od 2014 r.), który wraz z Agnieszką Kręglicką jest właścicielem grupy restauracji Kręgliccy. Z kolei za dobór win odpowiada Natalia Stankiewicz, która stawia na wina z Europy Centralnej i wina polskie. – Uderza mnie ich bezkompromisowość – mówi Agnieszka Kręglicka, współwłaścicielka Opasłego Tomu, komentując sukcesję lokalu przez „młode pokolenie” – Olga stawia granice, by serwis był jak najpłynniejszy. Natalia, mimo że łatwiej pracować z kilkoma importerami, bierze sobie na głowę kilkunastu. Marysia udowadnia, że kuchnia wegańska to nie żart, a Flavia walczy o swoje pomysły, nie wybiera łatwych ścieżek i nie ustaje w doskonaleniu dań – wymienia.

Opasły na to, co lokalne, postawił nie tylko jeśli chodzi o kuchnię, ale także o wnętrza, za których projekt odpowiada Buck Studio Dominiki i Pawła Bucków, wielokrotnie nagradzana pracownia architektoniczna i designerska z Wrocławia.

– Ze starego Opasłego Tomu chcieliśmy przenieść to, co najważniejsze. Bezpretensjonalność w przyjmowaniu gości i szczerą, uczciwą kuchnię – dodaje Agnieszka Kręglicka. – W tym jest szacunek dla produktu, gotowanie bez udziwnień, ale z fantazją. Chcemy tradycyjną smakowitość polskiej kuchni pokazywać w nowatorskich daniach.

Opasły Tom, ul. Wierzbowa 9.

Nowe wnętrze Opasłego Tomu

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.