W POSZUKIWANIU POLSKICH SMAKÓW

Gazeta Wyborcza - CJG - - /JEDZENIE -

PL. KONESERA 1

Polskie smaki autorstwa Aleksandra Barona w nieco nietypowym wydaniu. Zjemy tu np. żur na wędzonej gęsi, smażonego suma z dodatkiem rukwi wodnej czy zupę pomidorową w wersji wędzonej. Niewielki lokal kultywujący tradycję gorących pyz sprzedawanych kiedyś na bazarze Różyckiego. Zjemy tu różne rodzaje klusek od pyz przez kopytka czy kluseczki francuskie z sosami mięsnymi i wegetariańskimi, a także f laki podawane z obowiązkowym mięsnym klopsem. Wszystko serwowane w stylowych słoikach. Zwycięzca Warszawskiej Pyzy w 2017 roku. Bistro z kuchnią polską w nowoczesnym wydaniu. W karcie znajdziemy m.in. cepeliny z mięsem, polik wołowy z kopytkami i palonym kalafiorem oraz pieczonego pstrąga w sosie śmietanowo-chrzanowym. Restauracja Mirosława Strzelczyka, który przez lata był szefem kuchni restauracji U Fukiera Magdy Gessler. Jak sama nazwa wskazuje, trzeba tu wpaść na obiad, żeby Praski lokal głównie z polskimi smakami otwarty na początku tego roku niedaleko ronda Wiatraczna. W menu znajdziemy takie klasyki jak tatar z jajkiem, meduza, czyli nóżki w galarecie, żur w chlebie i ozory wołowe w sosie chrzanowym.

UL. BRZESKA 29/31 PL. KONESERA 10A AL. NIEPODLEGŁOŚCI 135 UL. CHOCIMSKA 7 UL. NOWY ŚWIAT 49

Restauracja z tradycyjnymi polskimi smakami w wykwintnym wydaniu. Zjemy tu np. golonkę w sosie z ciemnego piwa i miodu, polędwicę z dzika, bigos z dziczyzną, nóżki w galarecie i chłodnik z jajkiem. Elegancka restauracja z polską kuchnią na Mokotowie. W karcie znajdziemy m.in. krupnik z kaszą jęczmienną i kurczakiem czy żur na zakwasie z borowikami oraz grzankę z móżdżkiem cielęcym.

UL. MOKOTOWSKA 33/35

Lokal specjalizujący się głównie w małych przystawkach – talerzykach, którymi łatwo podzielimy się ze znajomymi. A mogą być to np. śledź po kaszubsku, hekele, czyli śląska sałatka z ziemniaków i śledzia, zimne nóżki w ćwikłą i octem czy cepelin z sosem wiśniowym.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.