NOWE, STARE, NIEBIESKIE

Gazeta Wyborcza - CJG - - /SZTUKA - MAGDALENA DUBROWSKA

POD PATRONATEM Puszkowane napoje z szarą substancją mózgu, ubrania z plasteliny i film o Supersamie. Na wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskim przypomnisz sobie polską sztukę z przełomu XX i XXI w.

Wystawa „Coś nowego, nic pożyczonego, dużo niebieskiego” to nie wielka retrospektywa polskiej sztuki krytycznej. To prezentacja kilkunastu obiektów, obrazów, fotografii i wideoinstalacji z kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej gromadzonej od 1992 r. Można przypomnieć sobie ciekawy okres w polskiej sztuce przełomu XX i XXI w.

Na początek kolekcja ubrań wyrzeźbionych w plastelinie przez Jadwigę Sawicką. „Biustonosz”, „Niebieska koszula” i „Spodnie” to prace z 1999 r. Obok „Szkolna wycieczka” Wojciecha Prażmowskiego, fotoobiekt przypominający zabawkowy wagon kolejowy, który wiezie paczuszki czarno-białych fotografii przewiązane sznurkiem.

Widać tu inspiracje Tadeuszem Kantorem, o czym zresztą Prażmowski mówi wprost. Są też dwa obrazy przestrzenne Kojego Kamojiego z 1997 r. Uwagę zwraca podświetlona lodówka wypełniona puszkami z gazowanymi napojami, jak w sklepie. To instalacja Joanny Rajkowskiej pt. „Satysfakcja gwarantowana”. Niektórzy pamiętają ją z wystawy w CSW w 2000 r., kiedy to napoje można było sobie kupić za 19,99 zł sztuka. Są różne rodzaje puszek, a każda zawiera inny dodatek pochodzący

Jadwiga Sawicka rzeźbi w plastelinie ubrania: koszule, biustonosze, spodnie

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.