MALARSTWO WALISZEWSKIEJ NA KIMONACH

Gazeta Wyborcza - CJG - - /SZTUKA - MAGDALENA DUBROWSKA

Aleksandra Waliszewska to warszawska malarka, której charakterystyczny styl, fantastyczny, makabryczny, niepoprawny, jest rozpoznawalny na całym świecie. Fanpage artystki na Facebooku lubi ponad 90 tys. osób, a jej prace były publikowane przez najsłynniejsze wydawnictwa i magazyny o sztuce, m.in. „Timeless Editions”, „My Dance the Skull”, „FUKT”, „United Dead Artists”, „Les Editions Du 57”, „Drippy Bone Books” czy „Editions Augummi”.

Fanem i popularyzatorem twórczości Waliszewskiej jest Nick Cave. Pisarz Szczepan Twardoch ma na ręce tatuaż z jej rysunkiem. Mimo popularności malarka konsekwentnie odcina się od wszelkich trendów, pozostaje wierna sobie i nie schlebia żadnym gustom. Lubi za to wchodzić w związki z kulturą popularną i inspirować jej twórców. W 2012 r. grecka reżyserka Athina Rachel Tsangari nakręciła film „The Capsule” na motywach jej twórczości, a Waliszewska jest jego współscenarzystką i zagrała w nim drugoplanową rolę. W „Córkach dancingu” z 2015 r. Agnieszka Smoczyńska też wprost nawiązuje do prac Waliszewskiej – na początku filmu jest np. animacja z jej obrazów. Prace malarki wielokrotnie użyte były jako okładki płyt, m.in. Chicaloyoh, Scarcity of Tanks czy Mike’a Doherty. Z kolei raper Wazon nagrał kawałek pt. „Chciałbym się ożenić z Aleksandrą Waliszewską”.

Niepokojącym światem obrazów malarki zainspirowała się też projektantka mody Joanna Hawrot, która uczyniła z nich motywy najnowszej kolekcji szesnastu różnych kimon, a także spódnic i szali. Hawrot specjalizuje się w reinterpretacji tradycyjnych japońskich strojów, a jedno z jej kimon założyła Katarzyna Nosowska do sesji zdjęciowej promującej płytę „Basta”. Współpraca z Aleksandrą Waliszewską wpisuje się w filozofię projektantki, którą nazywa „From Fashion To Art”.

– Sztuka jest integralną częścią naszej marki. Autorskie kolekcje pokazujemy w formie artystycznych instalacji, wykorzystując nowe media, taniec, współczesną muzykę klasyczną, performance – mówi Joanna Hawrot. – Życzę sobie, aby powstała w Polsce formuła oraz warunki, by moda mogła być prezentowana, odbierana i sprzedawana jako sztuka. Sztuka staje się coraz bardziej użytkowa, a moda jest idealnym połączeniem tego, co funkcjonalne, z tym, co artystyczne. Zauważam, że po-

Haftowane kimono Joanny Hawrot, prace Aleksandry Waliszewskiej i zdjęcia Zuzy Krajewskiej. Zobacz efekty niezwykłej współpracy projektantki mody, malarki i fotografki na wystawie w Galerii Leto na Muranowie.

W kimonach Hawrot-Waliszewska na zdjęciach Zuzy Krajewskiej wystąpiła m.in. aktorka Michalina Olszańska

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.