TOMASZ WŁOSOK

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE -

Od bardzo dawna zabierałem się do przeczytania „Króla szczurów” Jamesa Clavella, którego bardzo polecał mi mój tata. Aż żałuję, że dopiero teraz to zrobiłem. To oparta na osobistych doświadczeniach autora opowieść o obozie jenieckim w Singapurze podczas II wojny światowej. Opowiada o tym, jak wyglądał mikroświat zależności między jeńcami i ich chęć przetrwania w wydawałoby się zupełnie przegranej sytuacji. Ta przejmująca historia z dobrze napisanymi postaciami, która będzie ze mną chodziła jeszcze bardzo długo.

Jeśli chodzi o filmy, to lubię takie, które mają w sobie element baśni, ale są metaforą życia. Flagowym przykładem takiego kina jest dla mnie „Wielka ryba” Tima Burtona.

Kolejnym tytułem z tego gatunku jest serial „Kidding” z Jimem Carreyem, który można zobaczyć na HBO GO. Tu mamy bajkowy świat pacynek, którymi zajmuje się główny bohater, i przeplatającą się z nim brutalną rzeczywistość. Świetnie zbudowany klimat i poczucie niepokoju. Dla mnie to historia o tym, jak w pięknym, kolorowym świecie trudno jest nie oszaleć i jak często nie radzą sobie nasze autorytety.

Jeśli chodzi o muzyczne klimaty, moim ulubionym zespołem jest Mumford & Sons. Grają coś, co określiłbym mianem country w wersji noir. W listopadzie wydali pierwszą od trzech lat płytę „Delta”, która jest chyba najlepszym i najdojrzalszym krążkiem w ich dorobku. Ich teksty to prawdziwa poezja.

Chciałbym też serdecznie zaprosić do kina na moje dwa film „Underdog” i „Diablo. Wyścig o wszystko”. Mam nadzieję, że będą dobrą rozrywką i skłonią dorefleksji.Premiera„Underdoga”, w którym wcielam się w Tomka, brata Kosy granego przez Eryka Lubosa, już w przyszły piątek. Agata Piasecka

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.