PIOTR RYPSON

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE -

Przez wiele lat był zastępcą Agnieszki Morawińskiej, dyrektorki Muzeum Narodowego w Warszawie, która wyciągnęła tę instytucję z programowej i wizerunkowej zapaści. Dyrektorski duet nie tylko zdjął z budynku reklamy wielkoformatowe, gruntownie wyremontował jego wnętrza, ale też odnowił część galerii tematycznych. O randze muzeum mogą świadczyć długie kolejki, które ustawiają się do kasy w niedziele niehandlowe, a także oblegany przez szkoły z całej Polski program edukacyjny.

Rypson w głównej mierze odpowiadał za program muzeum. Jest historykiem sztuki, autorem książek, między innymi „Nie-gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919-1949” i kuratorem licznych wystaw, ostatnio świetnie przyjętej zarówno przez lewicę, jak i prawicę ekspozycji „Krzycząc: Polska!”. Pełnił też obowiązki dyrektora muzeum po odejściu Morawińskiej. Zwolniony w atmosferze skandalu przez obecne kierownictwo Narodowego.

Nominujemy Piotra Rypsona za stworzenie galerii sztuki nowoczesnej i wzornictwa polskiego w Muzeum Narodowym, za konsekwentną budowę, wraz z Agnieszką Morawińską, popularnego muzeum mierzącego się, często krytycznie, z polską sztuką narodową i w końcu za walkę o muzeum niszczone obecnie przez aparatczyka „dobrej zmiany”. Arek Gruszczyński

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.