Dociepl dom, premia czeka

WFunduszu Termomodernizacji i Remontów czeka 220 mln zł na specjalne premie od państwa dla tych, którzy nie przestraszą się kryzysu i zainwestują wgruntowny remont swoich budynków

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Pierwsza Strona - MAREK WIELGO

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą zyskać kilkadziesiąt tysięcy złotych, zaś właściciele domów jednorodzinnych – co najmniej kilka tysięcy. Bank Gospodarstwa Krajowego, który zarządza tym funduszem, przyjmuje wnioski od inwestorów z otwartymi rękami. Zachętą jest premia termomodernizacyjna i remontowa, która umożliwia spłatę 20 proc. kredytu zaciągniętego na ocieplenie, modernizację instalacji grzewczej, remont balkonów, wymianę okien itp.

Uwaga! Premią remontową są objęte wyłącznie kamienice wybudowane przed 14 sierpnia 1961 r. Mogą zaś po nią sięgnąć prywatni właściciele czynszówek (osoby fizyczne), wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem indywidualnych właścicieli oraz spółdzielnie mieszkaniowe i TBS-y, które przejęły np. od gmin stare czynszówki. Z kolei o premię termomodernizacyjną mogą się ubiegać także właściciele domów jednorodzinnych.

Żeby dostać taką premię, trzeba jednak spełnić wiele warunków. Po pierwsze, państwo dotuje tylko te inwestycje, które są finansowane przez banki. A to oznacza konieczność zaciągnięcia kredytu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.