Zalety rolety

Rolety zewnętrzne chronią dom przed ciekawością ludzi i wszędobylskim hałasem. Pozwalają zyskać prywatność i cenny spokój. Zimą umożliwiają obniżenie kosztów ogrzewania domu, a w czasie upałów zapewniają w nim przyjemny chłód

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - MICHAŁ MIKOŁAJSKI

Właściciele domów najwyraźniej zaczynają doceniać liczne walory okiennych osłon, gdyż liczba montowanych rolet zewnętrznych wzrasta. Ich popularności z pewnością sprzyja fakt, że istnieją systemy pozwalające instalować rolety nie tylko w budynkach nowo powstających, ale też już istniejących, nie tylko przy okazji modernizacji.

Osłonią okna

Najbardziej oczywistym z zadań rolet jest ochrona okien przed czynnikami atmosferycznymi. Zacinający deszcz, grad, śnieg i silne podmuchy wiatru oraz palące promienie słońca negatywnie oddziałują na strukturę materiałów okiennych – w szczególności na drewno. Ale rolety zabezpieczają też przed działaniem zmiennych temperatur i zbytnim nagrzewaniem się pod wpływem słońca – na co wrażliwe są ramy okienne wykonane z PVC. Niezależnie od tego, z jakiego tworzywa wykonano okna, jedno jest pewne – dzięki roletom trwałość skrzydeł wydłuża się, a to oznacza wymierne korzyści.

Zatrzymają ciepło

Nawet z dobrze izolowanych termicznie budynków ucieka ciepło, głównie przez okna i drzwi balkonowe. Zimą rolety zewnętrzne stanowią szczelną barierę dla zimna. Między opuszczoną roletą a oknem powstaje warstwa powietrza (poduszka powietrzna), która podwyższa ochronę przed stratami ciepła, a tym samym wznacznym stopniu obniżają się rachunki za ogrzewanie. Niektórzy producenci podają, że oszczędność może wynieść nawet do 40 procent. Jeśli zastosujemy rolety wypełnione pianką poliuretanową, izolacyjność jeszcze się zwiększy.

Rolety zewnętrzne przydadzą się nie tylko zimą. W gorące, letnie dni opuszczone rolety pozwalają obni- żyć temperaturę w pomieszczeniach nawet o 10°C. Przykładowo przy temperaturze powietrza wynoszącej 35°C, zaciemniając wnętrze roletą aluminiową z wypełnieniem z pianki poliuretanowej o grubości pancerza 7,5 mm, uzyskujemy temperaturę na poziomie 23-26°C. Potwierdzeniem przydatności rolet zewnętrznych do ochrony przed upałem jest ich powszechne stosowanie w krajach basenu Morza Śródziemnego.

Zapewnią cień

Rolety zewnętrzne umożliwiają regulację dostępu światła: od całkowitego zaciemnienia (korzystne, gdy chcemy się zdrzemnąć w ciągu dnia) do pełnego odsłonięcia okna w okresach, gdy jest zachmurzone niebo. Zapewniają możliwość projektowania w budynkach dużych powierzchni przeszklonych, bez obawy o efekt cieplarniany, czyli wysoką temperaturę, wilgotność i słabą cyrkulację powietrza. Rolety stosowane są też w sypialniach czy pokojach telewizyjnych, ponieważ w pełni zasunięte gwarantują niemal całkowite zaciemnienie pomieszczeń. Natomiast lekko rozsunięte (dzięki listwom perforowanym) zapewniają półmrok – co umożliwia bezpieczne poruszanie się, a jednocześnie pozwala odpocząć oczom od intensywnego światła słonecznego (szczególnie w lecie). Rolety eliminują też działanie emitowanego przez słońce promieniowania UV, które jest szkodliwe nie tylko dla ludzi, ale i dla wyposażenia mieszkań (powoduje płowienie obić i lakierów meblowych, blaknięcie kolorów farb czy tapet na ścianach).

Wentylacja pomieszczeń

Rolety z listwami, w których są otwory wentylacyjne (perforacje), dają możliwość wietrzenia pomieszczeń przy

Rolety chronią przed ostrym słońcem i nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.