Czas na porządki w schowku ogrodowym

Po sezonie narzędzia ogrodowe wymagają konserwacji: oczyszczenia, naostrzenia i zabezpieczenia przed korozją. Należy też sprawdzić, czy nie wymagają naprawy

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - Małgorzata Wójcik, GNOLIA

Wszystkie sprzęty, zarówno mechaniczne, jak i elektryczne czy spalinowe, powinny znaleźć się w ogrzewanym garażu lub na strychu – tam, gdzie jest sucho i przewiewnie. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu urządzeń do podlewania. Przed nastaniem mrozów zamknijmy dopływ wody we wszelkich ogrodowych ujęciach. Odłączmy węże podlewające i usuńmy z nich wodę. Zwińmy je tak, by nie powstały żadne zgięcia lub załamania, po czym przenieśmy (wraz ze złączkami) do garażu. Przed pierwszymi mrozami przygotujmy do zimy system automatycznego nawadniania: spuśćmy wodę i, używając kompresora, przedmuchajmy każdą zrur silnym strumieniem powietrza.

Narzędzia mechaniczne

Wszystkie narzędzia do kopania (szpadle, widły, grabie, motyki) i do cięcia (sekatory, piły, siekiery, nożyce) czyścimy jesienią z resztek trawy, żywicy czy ziemi drucianą szczotką i wodą. Metalowe przedmioty lub ich części zabezpieczamy środkiem antykorozyjnym. Sekatory i mechaniczne nożyce najlepiej rozkręcić na części, a ich ruchome elementy posmarować specjalnym olejem. Natomiast ostrza przed zabezpieczeniem środkiem antykorozyjnym trzeba przemyć rozpuszczalnikiem lub spirytusem wcelu usunięcia bakterii. Urządzenia tnące warto też oddać do ostrzenia lub samemu naostrzyć osełką, pilnikiem diamentowym, ostrzałką bądź używając szlifierki z tarczą. Przyda się wówczas specjalny olej służący do schładzania ostrzonych powierzchni.

Z silnikiem spalinowym

Najwięcej zabiegów konserwacyjnych wymagają urządzenia z silnikiem spalinowym: kosiarki, pilarki, nożyce, rozdrabniacze do gałęzi, dmuchawy i odkurzacze. Można to zlecić w punkcie serwisowym lub zrobić samemu – zawsze ściśle według instrukcji. Ważne jest także, by przestrzegać kilku zasad:

zawsze od łą cza my przewód od świecy zapłonowej;

opróżniamy wcałości zbiornik paliwa;

czyszcząc filtr powietrza, zwróćmy uwagę na to, czy nie jest zdeformowany (wtedy wymaga wymiany na nowy);

olej wsilniku zmieniamy, gdy jest ciepły (łatwiej go wtedy usunąć); zależnie od budowy urządzenia wylewamy go przez wlew, spust w misce olejowej lub odsysamy specjalną pompką (olej wymieniamy na nowy takiego samego rodzaju, jakiego użyto do zalania silnika – inny do silnika dwusuwowego, inny do czterosuwowego);

zużyty olej oddajemy do zakładu utylizacji.

Pamiętajmy, by oczyścić też wentylator urządzenia spalinowego, obudowę i spód, narzędzie tnące oraz kanał wlotu do pojemnika na resztki trawy lub liści. Powstałe na obudowie ubytki lakieru oczyszczamy i nakładamy na nie nowy lakier (sok z roślin lub skoszonej trawy przyspiesza proces korozji).

Urządzenia elektryczne

Nie wymagają wprawdzie tylu zabiegów konserwujących co narzędzia spalinowe, każdej jesieni trzeba jednak porządnie oczyścić ich obudowy, spody oraz wszystkie części tnące z resztek trawy, błota i kurzu. Właśnie teraz jest też najlepszy czas na naostrzenie elementów tnących i zabezpieczenie ich środkiem antykorozyjnym. Należy też sprawdzić, czy elektryczne urządzenia (np. pilarki, kosiarki) są sprawne i nie wymagają ostrzenia. Wrazie widocznych uszkodzeń trzeba je oddać do serwisu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.