Żoliborz: dzielnica, której peryferie obrastają osie

Żoliborz to jedna z najbardziej prestiżowych dzielnic Warszawy. Podkreślają to bez wyjątku wszyscy budujący tam deweloperzy. Ale prawie

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - Michał Wojtczuk

Żoliborz to jeden z ważniejszych rynków mieszkaniowych w stolicy. Według szacunków firmy Reas wtrzecim kwartale 2014 r. w tej dzielnicy można było przebierać wśród aż 900 mieszkań. Mimo dość wyśrubowanych cen jest to tak że jed na z tych dzielnic, wktórych ludzie najchętniej ku pu ją miesz ka nia. We dług Re as wciągu pierwszych trzech kwartałów 2014 r. w tej dzielnicy aż tysiąc mieszkań znalazło nabywców. Biorąc pod uwagę, że w tej dzielnicy nie da się kupić mieszkań z rządową dopłatą z programu MdM, to wynik zasługujący na szacunek.

Powody, dla których klienci szukający mieszkań lubią Żoliborz, są oczywiste. To dzielnica o centralnym położeniu, przez którą przechodzi pierwsza linia metra. Ma swój specyficzny klimat, cieszy się też – co dla części klientów jest ważne – sporym prestiżem. Powiedzieć „mieszkam na Żoliborzu” to co innego, niż powiedzieć: „mieszkam na Białołęce”.

Umiejętnie z tej potrzeby prestiżu korzysta firma Dom Development, która buduje największe wtej dzielnicy osiedle – Żoliborz Artystyczny. To kompleks zaprojektowany przez pracownię mąka.sojka.architekci, który docelowo będzie składać się z 13 budynków i łącznie ok. 1,7 tys. mieszkań. Będą pogrupowane w osiem kwartałów. Wysokość domów: pięć lub sześć pięter. Wcentrum działki przy planowanym bulwarze powstanie charakterystyczna siedmiopiętrowa domi- nanta, wyglądająca jak z grubsza tylko wyrównany stos płyt. Powstaje na dziesięciohektarowej działce ograniczonej od wschodu ul. Powązkowską, od zachodu – Elbląską, a od południa – linią kolejową. Już samą nazwą nawiązuje do takich zespołów zabudowy jak Żoliborz Dziennikarski czy Oficerski. Także poszczególne kwartały domów „po żoliborsku” nazywa „koloniami”. Warto podkreślić, że inwestor, co nie jest normą wśród deweloperów, zadbał o to, by osiedle było wyposażone wogólnodostępne przestrzenie publiczne. Zbudował m.in. plac Czesława Niemena zaopatrzony wsadzawkę z fontannami.

Pierwsze domy właśnie oddawane są do użytku, w budowie zaś jest położony centralnie na osiedlu budynek nazywany „kolonią Jerzego Mierzejewskiego”. Powstaną wnim 222 mieszkania, które będą gotowe do przekazania mieszkańcom wpierwszym kwartale 2016 roku. Najmniejsze mieszkanie to kawalerka o powierzchni 32,5 m kw., największe zaś to czteropokojowy apartament o powierzchni 114,5 m kw. Ceny wahają się od nieco ponad 7,6 tys. do prawie 10 tys. zł. Miejsce postojowe wpodziemnym garażu kosztuje 32 tys. zł (pojedyncze), 37 tys. zł (pojedyncze ze schowkiem) lub 48 tys. zł (rodzinne). Dostępne są również komórki lokatorskie w cenie 8 tys. zł.

Ci, którzy zastanawiają się nad zakupem mieszkania na tym osiedlu, muszą pamiętać, że ładnie zagospodarowany plac Niemena czy kolorowe murale na ścianach budynków to jeszcze nie wszystko – osiedle znajduje się na uboczu, w bezpośrednim są- siedztwie są tylko chaszcze oraz siedziba główna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Brakuje tu sklepów, nie ma publicznych szkół czy przedszkoli. Miejsce na obiekt oświatowy plan zagospodarowania wyznacza nieopodal, przy ul. Elbląskiej, ale na razie nie wiadomo, kiedy ten budynek powstanie.

Po sąsiedzku, przy Powązkowskiej 13 b, dobiega końca rozbiórka magazynów firmy Chemia Warszawa. Teren o powierzchni blisko dwóch hektarów kupiła firma Asbud. Zapowiada budowę zespołu domów mieszczących ok. 400 mieszkań.

Na jeszcze większym uboczu powstaje osiedle Madison Apartments przy ul. Sza moc kiej, na prze ciwko centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, której budynek, z racji imponujących rozmiarów, nazywany

Pierwsze domy osiedla Żoliborz Ar tystyczny są już zasiedlane

Osiedle Madison Apar tments

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.