Niełatwo znaleźć dobrego specjalistę

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - MAWI

Najprawdopodobniej, lekko licząc, co trzeci inwestor zamawiający drzwi do swojego mieszkania lub domu nie zamierza płacić podatku VAT. Czy jest sposób na ograniczenie szarej strefy w tej branży?

– Jeśli się nie zgodzę na montaż bez rachunku, klienci pójdą do konkurencji – opowiada jeden z przedsiębiorców, którzy wzięli udział w ankiecie Zrzeszenia Montażystów Stolarki. – Klient może dużo zaoszczędzić, a montażysta – zarobić. Wszystkim się to opłaca i nikt nie robi z tego problemu – dodaje inny.

Robert Klos ze Zrzeszenia ocenia na podstawie ankiet, że bez rachunku montowanych jest u nas nawet 30-40 proc. drzwi. Podobnie jest z oknami. Według Klosa, rząd nic nie robi w tej sprawie. – Powinniśmy wrócić do dyskusji na temat ulgi podatkowej, która ograniczyłaby szarą strefę, a dodatkowo zachęciła Polaków do remontów – uważa ten specjalista.

Cen trum Ana liz Bran żowych (CAB) podaje, że w kraju mamy około tysiąca producentów drzwi. Są to głównie małe i średnie firmy, których los zależy głównie od inwestycji remontowych. – Eksport jest ważny, a jego znaczenie z roku na rok rośnie. Jednak wciąż przeszło co drugie drzwi inwestorzy kupują na wymianę wtrakcie remontu – podkreśla analityk CAB Maksymilian Miros. I dodaje, że dla tej branży ważniejsze od statystyk dotyczących budownictwa mieszkaniowego są zmiany w nastrojach konsumentów, mające związek z sytuacją gospodarczą kraju.

Z danych CAB wynika, że w ubiegłym roku wyprodukowano wnaszym kraju ponad 7 mln drzwi o łącz nej wartości ponad 3 mld zł. Daje to nam szóste miejsce w Unii Europejskiej. Ab so lut nym li de rem są Niem cy, a wdalszej kolejności – Włochy, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania. CAB prognozuje, że wtym roku produkcja drzwi wzrośnie o 6-8 proc., do 7,6-7,7 mln sztuk, a w przyszłym – przekroczy 8 mln.

Producenci drzwi mają też jeszcze jeden problem – marne kwalifikacje większości sprzedawców i ekip montażowych. – Nie ma u nas zawodu montażysty. To zajęcie, którym parają się często przypadkowe osoby – mówi Robert Klos. Króluje więc bylejakość. Wielu sprzedawcom i montażystom wydaje się, że do zamontowania drzwi wystarczy pianka, a to nie jest trwałe rozwiązanie.

Dlatego Zrzeszenie Montażystów Stolarki zajęło się szkoleniem specjalistów. W ciągu ostatnich trzech lat przeszkolonych zostało około tysiąca mon ta żystów okien no- drzwio - wych. Stosowny dyplom mistrza uzyskało jednak tylko 150 osób. W zrzeszeniu przyznają, że duży odsetek kandydatów na montażystów oraz na doradców technicznych nie zdaje egzaminu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.