Niezbędne minimum wkuchni

Trzyosobowej rodzinie, która na co dzień jada poza domem, w zupełności wystarczy kilka kuchennych szafek i podstawowy sprzęt AGD. Wtedy można sobie pozwolić na nietypowe schowki, np. szaf kę wiszącą o intrygującej, przyciągającej uwagę formie

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - Katarzyna Kowalska,

Aneks kuchenny w tym mieszkaniu, otwarty na pokój dzienny, jest niewielki. Całkowicie jednak zaspokaja potrzeby rodziny „dwa plus jeden”, która stołuje się głównie wpracy i szkole, awzwiązku z tym – rzadko gotuje w domu.

Gospodarze uznali, że nie potrzebują zbyt wielu schowków i ograniczyli ich liczbę do trzech szafek stojących (za frontem czwartej kryje się zmywarka) oraz jednej wiszącej, którą zro bi li na za mó wie nie. Ja ko do - datkowy schowek służy zbudowana tuż przy aneksie tradycyjna szafa pełniąca funkcję minimagazynu na różne domowe przedmioty – gospodyni przechowuje w niej m.in. część kuchennych akcesoriów (głównie rzadko używane małe AGD, jak na przykład mikser).

Kuchenną zabudowę z jednej strony ogranicza ściana z przewodem kominowym (za nim ukryto wolno stojącą lodówkę i piekarnik z płytą grzejną), z drugiej strony zwykła szafa. Jej front pomalowano czarną farbą tablicową, z czego – jak widać – z radością korzysta Franek, syn gospodarzy.

Nad płytą grzejną zainstalowano okap wertykalny (więcej o tych urządzeniach poniżej). Na podłodze – egzotyczne drewno merbau. To gatunek na tyle twardy i wytrzymały, że sprawdza się również tuż przy szaf kach, czy- li w miejscu, gdzie posadzka jest najbardziej narażona na uszkodzenie.

Okapy wer tykalne

To rodzaj okapów kominowych (inaczej przyściennych). Przypominają płaską płytę zawieszoną pod kątem na ścianie. Wyglądają dyskretniej i zajmują mniej miejsca nad płytą grzejną niż okapy kominowe otradycyjnej formie. Podłącza się je jednak w taki sam sposób, mają też identyczną wydajność, oświetlenie i funkcje.

Okap podłączony do osobnego kanału wentylacyjnego pracuje jako wyciąg – zanieczyszczone powietrze po zassaniu przez urządzenie jest usuwane na zewnątrz pomieszczenia. Wtym trybie pracuje najwydajniej.

Uwaga! Jeśli jednak nie mamy możliwości podłączenia okapu do kanału, musimy zamontować go jako pochłaniacz – wtedy zassane powietrze będzie oczyszczane i wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia.

może być halogenowe, energooszczędne lub LED-owe, czasami z regulacją natężenia.

to: wyłącznik czasowy – zaprogramowane przez nas urządzenie wyłączy się automatycznie, np. po 15 minutach; wskaźnik nasycenia filtrów – informuje o konieczności ich oczyszczenia lub wymiany; sensor zapachu – uruchamia okap, kiedy wyczuje wpowietrzu zapachy (znajduje się w droższych modelach).

Potrzebną wydajność okapu określa się w metrach sześciennych na godzi nę – im wyż sza wydaj ność, tym szybciej powietrze jest usuwane na zewnątrz lub filtrowane.

Aby ustalić minimalną wydajność, jaką powinien mieć okap do naszej kuchni, obliczamy kubaturę pomieszczenia, czyli mnożymy jego powierzchnię przez wysokość, a następnie otrzymaną wartość – przez sześć. Uwaga! Nie wybie raj my jed nak oka pu o zbyt wysokiej wydajności, bo może ona powodować gaśnięcie płomienia na kuchence gazowej. Maksymalną wydajność obliczymy, mnożąc kubaturę pomieszczenia przez 10.

Stylizacja: Agnieszka Osak-Rejmer

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.