Dodatkowa łazienka

Jeśli w swoim domu odczuwasz brak dodatkowej łazienki, możesz ją urządzić przy okazji remontu w nieużytkowanym dotąd pomieszczeniu

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Pierwsza Strona - Beata Zielińska

Każde urządzenie sanitarne – wanna, prysznic, umywalka, miska ustępowa czy bidet – wymaga doprowadzenia wody i podłączenia do kanalizacji. Z wykonaniem instalacji wodnej zwykle nie ma większych kłopotów, bo średnica prowadzonych rur nie przekracza 20mm. Natomiast znacznie więcej problemów sprawia instalacja kanalizacyjna. Układa się ją ze spadkiem minimum 2 proc., co oznacza obniżenie rury kanalizacyjnej na każdym metrze o2cm. Poza tym rury te mają znacznie większe średnice niż wodne. Na przykład ścieki z umywalki i bidetu odprowadza się rurą 40mm, wanny i natrysku – 50mm, azmiski ustępowej – aż 110 mm. Co więcej, aby ścieki mogły grawitacyjnie (czyli pod wpływem własnego ciężaru) spływać do kanalizacji, podejście nie powinno być zbyt długie. Sedesu nie ustawia się więc dalej niż 1 m od pionu, a wanny lub kabiny prysznicowej – 3 m.

Jeśli więc będziemy chcieli zaadaptować na łazienkę pomieszczenie z daleka od pionu, bądź zrobić ją wpiwnicy poniżej przyłącza kanalizacyjnego, należy zastosować specjalne przepompownie lub urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące. Urządzenia te będą również niezastąpione, jeśli podczas remontu łazienki zdecydujemy się zmienić nie tylko jej wystrój, ale też ustawienie przyborów, co spowoduje, że ścieków nie da się odprowadzić z nich grawitacyjnie.

Zasada działania rozdrabniaczy

Urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące służą do automatycznego przetłaczania ścieków na taką odległość i wysokość, by dalej mogły one spływać grawitacyjnie do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej lub zbiornika bezodpływowego (szamba). Moc urządzeń stosowanych w domu nie przekracza 1100 W. Wystarczy więc podłączyć je do gniazdka onapięciu 230 V. Dobór rozdrabniacza należy powierzyć fachowcowi. Uwzględni on rodzaj i liczbę przyborów łazienkowych, które chcemy do niego podłączyć, oraz ilość ścieków.

Istotną informacją jest również wysokość i odległość, na jaką należy je przetłoczyć. Oba te parametry są ściśle ze sobą powiązane, zgodnie z zasadą, że 1 m przetłoczenia ścieków przez pompę w pionie odpowiada ok. 10 m w poziomie. Zatem pompa o maksymalnej wysokości podnoszenia 5 m, może przepompować ścieki wpozio- mie na od leg łość 50 m. Sto su jąc te urządzenia, nie należy obawiać się, że nieprzyjemne zapachy przedostaną się do łazienki. Wszystkie mają szczelne zamknięcia z gumową uszczelką, a niektóre – filtr węglowy. Uwaga! Urządzenia rozdrabniającoprzepompowujące przeznaczone są jedynie do rozdrabniania fekaliów, papieru toaletowego i ścieków kuchennych. Inne materiały (na przykład kartonowe opakowania po kosmetykach, folia) mogą doprowadzić do zablokowania wirnika pompy i spowodować ich uszkodzenie.

Rozdrabniacze wolno stojące

Nazywane są również przystawkowymi, gdyż umieszcza się je bezpośrednio za miskami stojącymi (niekiedy też pod umywalką). Mogą one odprowadzić ścieki tylko z sedesu bądź także z umywalki, wanny, prysznica i bidetu.

Wtym drugim rozwiązaniu urządzenia mają dodatkowe króćce z boku lub u góry zbiornika. Rozdrabniacze przystawkowe mogą również przetłaczać bardzo gorące ścieki (najczęściej do 100 st. C), więc nie ma obaw, aby odprowadzały zużytą wodę z pralki.

Jeśli zależy nam, aby rozdrabniacz zabrał jak najmniej miejsca, w ofercie niektórych firm dostępne są modele bardzo wąskie. Ważnym wyposażeniem wszystkich rozdrabniaczy wolno stojących jest zawór zwrotny. Znajduje się on na rurze tłocznej (płyną nią przetłaczane ścieki do kanalizacji), a jego zadaniem jest zapobieganie cofaniu się ścieków. Średnica tej rury, wzależności od pojemności urządzenia, może wynosić 22, 32 lub 40 mm.

Rozdrabniacze do miski wiszącej

Jeśli wnaszej łazience chcemy zamontować miskę wiszącą, to do wyboru mamy standardowy stelaż sanitarny lub model specjalny, wyposażony fabrycznie wurządzenie rozdrabniająco-przepompowujące. Co ważne, do obu stelaży można przymocować miskę dowolnego producenta. Wjednym i drugim stelażu umieszczony jest płaski zbiornik spłukujący, uruchamiany dwudzielnym przyciskiem. Do stelaża z urządzeniem rozdrabniająco-przepompowującym można też podłączyć odpływ ścieków z umywalki, bidetu, pralki i prysznica. Wrazie awarii urządzenia łatwy dostęp do niego umożliwia rewizja znajdująca się w miejscu przykręcenia miski ustępowej.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.