Miód – najzdrowsza słodycz

Aby pszczoły mogły produkować miód, muszą mieć dostatek roślin nieskażonych chemią

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - Magdalena Narkiewicz GNOLIA

Nektar to wabik i „zapłata” za zapylanie kwiatów przygotowywana dla owadów przez niektóre rośliny. Pszczoły przerabiają go na miód nektarowy. Równie cenny miód spadziowy powstaje ze spadzi, czyli wydzieliny mszyc żywiących się sokiem roślin. Miody zawdzięczają słodki smak innym cukrom niż ten z buraka czy trzciny cukrowej. Zawierają też wiele dobroczynnych dla organizmu związków roślinnych i pszczelich (m.in. owadzie enzymy przyspieszające reakcje metaboliczne).

Zdrowotne właściwości

Wszystkie rodzaje miodu dodają energii, a także chronią przed infekcjami, łagodzą kaszel, katar i ból gardła. Dodat- kowo np. miód malinowy działa lekko napotnie i rozgrzewająco, lipowy uspokaja, akacjowy i rzepakowy poprawiają funkcjonowanie wątroby i woreczka żółciowego. Wrzosowy pomaga wsta- nach zapalnych jelit i dróg moczowych oraz chroni przed przerostem prostaty, natomiast spadziowy wspomaga układ krwionośny, leczy infekcje oskrzeli i płuc.

War to wiedzieć

Aby wzmocnić odporność, wystarczy codziennie rano wypić pół szklanki letniej wody z rozpuszczoną łyżką stołową miodu.

Napój ten najlepiej przygotowywać wieczorem, by uaktywniły się zawarte wnim enzymy. Warto to robić zwłaszcza jesienią i zimą.

Nie podgrzewajmy mocno miodu. Wtemperaturze powyżej 45°C traci on najcenniejsze właściwości, ale zachowuje minerały. Jest więc zdrowszy niż cukier rafinowany.

By nie tyć, nie należy nadużywać miodu – łyżka tego specjału dostarcza ok. 60 kcal.

U dzieci miód łatwo wywołuje alergie. Mogą go jeść dopiero dwulatki.

Miód zestalony ma równie wysoką wartość co płynny. Co więcej, jest prawie pewne, że nie ma w nim dodatku wody ani syropu cukrowego.

Płynny ma dobrą jakość, jeśli jego cienka strużka się „nie rwie”, na łyżeczce utworzy lekką wypukłość, a wwodzie się nie rozpuszcza, lecz układa na dnie naczynia.

Źródła nektaru

Najwięcej nektaru mają rośliny o drobnych kwiatkach. Na jednogatunkowe miody pszczoły zbierają nektar z łanów rzepaku, nawłoci, gryki, wrzosu, mniszka, bławatka oraz dużych lip i akacji. Natomiast odwiedzając kwiaty różnych gatunków, tworzą miód wielokwiatowy. Dostępne są też miody z importu, np. manuka z krzewów leptospermum.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.