Jak przygotować dach do zimy

Uszkodzone pokrycie, popękane rynny nadające się już tylko do wymiany, zacieki na elewacji – to nierzadko bilans strat, z jakimi musimy się liczyć po długiej i kapryśnej zimie. Jak temu zapobiec?

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - Iwona Szczepaniak,

Najlepiej zawczasu odpowiednio zabezpieczyć dach... przed jej nadejściem. Warstwa świeżego śniegu o grubości 20 cm to dla dachu obciążenie około 50 kg na m kw. Zwykle jednak na dachach stromych nie utrzymuje się on długo, bo dzięki dużemu nachyleniu połaci zsuwa się z nich pod własnym ciężarem. Zdecydowanie większym problemem jest śnieg zalegający na dachach płaskich. Sam zniknie dopiero wtedy, gdy stopnieje. Wraz z kolejnymi opadami jego warstwa staje się nie tylko coraz grubsza, ale i cięższa. To skutek wahań temperatury i wilgotności powietrza. Taki mokry, a często wręcz zlodowaciały śnieg o grubości 20 cm może ważyć już nie 50, ale nawet 160 kg na m kw. To bardzo dużo, więc nie warto czekać, aż się nawarstwi i zacznie topnieć. Należy kontro- lować jego ilość i wrazie potrzeby usuwać jego nadmiar.

Sposób usuwania śniegu z dachu powinien być dobrze przemyślany. Lepiej jednak nie robić tego samemu, lecz zlecić firmie (za usługę taką zapłacimy od 2 zł za m kw.). Z pewnością przeprowadzenie takich prac będzie łatwiejsze, gdy jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu dach zostanie wyposażony w odpowiednio dobrane akcesoria i instalacje.

Za nim je za mon tu je my, war to wcześniej zrobić przegląd pokrycia oraz rynien i ewentualnie wykonać niezbędne naprawy. Każde z pokryć moż na bez obaw czy ścić mięk ką szczotką i wodą pod ciśnieniem. Bardziej uporczywy brud można usunąć, używając detergentu przeznaczonego do czyszczenia dachów. Dodatkowo z blachówki trudne plamy można zmyć białym alkoholem lub terpenem pomarańczowym, nasączając nimi ściereczkę. Wcześniej należy sprawdzić wmało widocznym miejscu, czy te środki nie zniszczą powłoki ochronnej. Podczas kontroli dachu stromego przed zimą największą uwagę trzeba zwrócić na miejsca, w których zwykle zalega śnieg (rynny koszowe, obróbki wokół okien połaciowych, ścian kominów i lukarn) lub są one narażone na jego ciężar (mocowania barier i płotków śniegowych). Nawet niewielkie uszkodzenia powinny być naprawione przed zimą, ponieważ pozostawione mogą spowodować większe szkody. Pozwoli to uniknąć rozszczelnienia dachu, co jest najczęstszym powo- dem pojawienia się wilgoci na poddaszu czy niszczenia elewacji domu. Zdachu płaskiego, tradycyjnie krytego papą, trzeba uprzątnąć liście i drobne gałęzie. Naprawy ograniczają się najczęściej do zlikwidowania purchli, pęknięć i miejscowych odspojeń.

Uwaga! Przy okazji kontroli pokrycia warto sprawdzić drożność rynien i rur spustowych, ich ustawienie i zamocowanie. Zalegające wrynnach zanieczyszczenia nie tylko utrudniają odprowadzenie wody opadowej z dachu, ale są również dla nich dodatkowym obciążeniem. Zimą łatwo tworzą się w nich zatory lodowe, które mogą być przyczyną rozsadzania i pękania poszczególnych elementów orynnowania.

Akcesoria zabezpieczające przed śniegiem najlepiej montować podczas układania pokrycia, ale jeśli nie zdecydowaliśmy się na nie wcześniej, możemy je „dołożyć” nawet do gotowego dachu. Jest to jednak dużo bardziej skomplikowane i kosztowniejsze. Nie wystarczy bowiem kupić potrzebne akcesoria, trzeba jeszcze zapłacić za ich montaż, aczęsto także za zdjęcie lub wymianę części pokrycia dachowego. Należy to zrobić umiejętnie, aby nie uszkodzić przy tym warstwy wstępnego krycia.

Jak właściwie zabezpieczyć dach stromy i płaski, a także jak sterować systemem przeciwoblodzeniowym, przeczytaj w grudniowym numerze „Ładnego Domu.

Przed nadejściem zimy war to dach stromy „uzbroić” w elementy zabezpieczające przed nagłym zsuwaniem się śniegu z połaci

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.