Narzędzia pod choinkę

Jeśli szukasz pomysłu na prezent dla osoby lubiącej majsterkować, wybierz się do sklepu z narzędziami. Jest tam w czym wybierać, zwłaszcza jeśli ma się do wydania 100-300 zł

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - Danuta Kowalska-Molak

W każdym domu trzeba czasami coś naprawić lub dokręcić. Ponadto modne staje się majsterkowanie. Już nawet całe rodziny wspólnie odnawiają stolik do pokoju dziecka, wieszają półki czy montują meble z palet. W takim przy padku narzędzia mo gą być do sko na łym prezen tem choinkowym.

Je śli ob da rowy wa nym ma być ga dże ciarz, a do te go fa scy nu ją go „Gwiezdne wojny” i różnego rodzaju efek ty spe cjal ne, orygi nal nym prezentem może być dalmierz laserowy. Na ryn ku jest wie le mo de li, w tym m.in. Bosch PLR 15. Jest on lekki, poręczny i kompaktowy, czyli można go nosić w kieszeni spodni. Wdodatku obsługa tego dalmierza jest bardzo pro sta – wystarczy go po prostu włączyć, a zmierzy odległość nawet do 15 metrów. Wynik pomiaru pojawia się na wyświetlaczu i moż na go za pi sać w pa mię ci urządzenia.

Ten gadżet znajdzie zastosowanie wwiększości prac remontowych i budowlanych, a także podczas zwykłych domowych porządków. Jeśli chcemy przemeblować pokój albo poprzestawiać domowe sprzęty, dalmierz okaże się bardzo pomocny przy planowa niu nowe go roz miesz cze nia mebli. Zaletą dalmierza laserowego jest przede wszystkim szybkość i dokładność pomiaru. Jego użycie będzie o wiele wygodniejsze od tradycyjnej miarki.

Łatwiejsze skręcanie mebli

Jeśli obdarowywany preferuje praktyczne rozwiązania, a przy tym jest bałaganiarzem i chciałby mieć wszystko pod ręką, można sprawić mu praktyczną akumulatorową wkrętarkę. Na rynku są dostępne narzędzia z wbudowanym obrotowym magazynkiem z kilkunastoma końcówkami. Nie trzeba wówczas szukać potrzebnej końcówki, gdyż wszystkie znajdują się pod ręką. Wymiana końcówek jest przeważnie intuicyjna i szybka, nie powinna sprawić problemu nawet największemu amatorowi. Taki pomocnik okaże się na wagę złota przy skręcaniu mebli. Za akumulatorową wkrętarkę dobrej firmy zapłacimy wgranicach 200-300zł.

Kilka funkcji w jednym

Jednym z najpraktyczniejszych pomysłów na prezent są narzędzia wielofunkcyjne, które znajdują zastosowa nie w nie mal że każ dym do mu. Warto zwrócić uwagę na Multievo firmy Black&Decker. Jest to urządzenie, które może być użyte jako wiertarka, wkrętarka, wyrzynarka, szlifierka lub narzędzie oscylacyjne mające zastosowanie w cięciu, szlifowaniu, skrobaniu lub zdzieraniu. Narzędzie ma kompaktową budowę i niewiele waży. Litowo-jonowy akumulator utrzymuje stan 80 proc. naładowania przez 90 dni, co wydłuża czas pracy z narzędziem bez konieczności ponownego ładowania przed użyciem.

Postaw na zestaw

Tym, których irytuje ciągły brak odpowiedniego kształtu klucza lub nasadki, można sprezentować profesjonalny zestaw narzędziowy. Wielu maj ster kowi czów ma rzy, by go mieć w swoim domowym warsztacie. Na świątecznych promocjach możemy znaleźć wiele takich zestawów, z różną liczbą elementów. Warto postawić na sprawdzonego producen- ta i przed zakupem podpytać praktyków, które elementy są naprawdę przydatne albo których w zestawie brakuje.

Praktyczny drobiazg

Zamiast całego kompletu narzędziowego, możemy postawić na jeden solidny, ale za to praktyczny drobiazg. Trudno sobie wyobrazić wykonywanie jakichkolwiek czynności remontowych, wykończeniowych i ogrodniczych bez użycia noża. Docinanie tapety czy obcinanie przewodów to zadania, przy których liczy się przede wszystkim precyzja cięcia. Każdy maj ster kowicz powi nien mieć w swoim zestawie podręcznych narzędzi profesjonalny nóż lub scyzoryk. Oczywiście składany, z chowanym ostrzem.

Na rynku znajdziemy sporo produk tów god nych po le ce nia. Na co warto szczególnie zwrócić uwagę? Na pew no na wygo dę ko rzysta nia z narzędzia. Profesjonalne noże użytkownik może otworzyć jednym ruchem kciuka. Takie rozwiązanie jest najwygodniejsze, zwłaszcza że często trzeba coś przyciąć tylko jedną rę ką, gdy dru ga jest za ję ta. Waż ne jest bez pie czeń stwo użyt kowa nia. Upewnijmy się, że nóż ma zabezpieczenia przed samoistnym otwarciem go w kieszeni. Dobrze byłoby też, aby nóż miał opływowy kształt i gumową rękojeść lub nakładki uniemożliwiające wysunięcie się narzędzia z ręki podczas pracy.

Dla mobilnych

Mobilni majsterkowicze docenią specjalną walizkę, która umożliwia przewożenie narzędzi. Wtakiej walizce łatwo utrzymać porządek, a ponadto ma się szybki dostęp do potrzebnych narzędzi. Wsklepach z narzędziami znajdziemy wiele takich walizek. Warto jednak zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Taka mobilna walizka narzędziowa powinna być przede wszystkim lekka i wytrzymała na większe obcią że nia. Cie kawą ofer tę ma f ir ma Stanley. Wjej walizkach można wdowolny sposób konfigurować wnętrze. Np. charakterystyczną cechą żółtej walizki Stanley Fatmax jest główna przegroda wkształcie litery A. Jej harmonijkowa konstrukcja gwarantuje pełną widoczność i łatwy dostęp do wszystkich narzędzi. Przegroda ma trzy kieszenie z gumowymi grzebieniami zabezpieczającymi narzędzia przed przemieszczaniem się. Oprócz tego wwalizce są wyjmowane, pionowe i poziome przegrody różnej wielkości, które umożliwiają przechowywanie większych narzędzi, a nawet całych zestawów. Są też trzy pojemniki do magazynowania mniejszych elementów. Dzięki aluminiowej ramie i wzmocnieniu włóknem szklanym walizka jest bardzo wytrzymała. Model na kółkach można nieść, trzymając za pogrubioną, gumową rączkę, jak również ciągnąć za trzypoziomowy, aluminiowy uchwyt teleskopowy. Aby zwiększyć bezpieczeństwo znajdujących się wśrodku narzędzi, producent zastosował mocne, metalowe zaczepy, uchwyt na kłódkę oraz etykietę na nazwisko posiadacza.

Inną, dużo tańszą opcją jest kamizelka narzędziowa, dzięki której niemal wszystkie narzędzia można mieć przy, a raczej na sobie. Taką kamizelkę mają w ofercie niektórzy producenci narzędzi, np. Stanley. Kamizelka wykonana jest z oddychającego materiału i wy posażona w kilkanaście kieszeni, pasy odblaskowe oraz pasy regulujące, które umożliwiają dopasowanie jej do danej sylwetki.

Bezpiecznie na wysokościach

Przy pracach domowych na wysokości w każdym domu przyda się lekka i kompaktowa drabina. Wieszanie firanek, mycie okien, czyszczenie lamp i wyżej zawieszonych przedmiotów – te wszystkie czynności wymagają bezpiecznej asekuracji, a do ich wykonania nie obejdzie się bez praktycznej drabiny. Taki domowy pomocnik przyda się także osobom niższego wzrostu lub dzieciom, które czasem potrzebują sięgnąć do wyższych partii szafy lub półek.

Wśród dostępnych na rynku modeli drabin dużą popularnością cieszą się dra bi ny f i r my Kra u ze. W skle pach moż na zna leźć lek ką dra bi nę alu mi niową, któ rą po zło - żeniu można schować do szafy lub schowka na na rzę dzia. Np. mo del Mon to Sa fe pro, pro du cent do dat - kowo wy po sa żył w hak na wia dro i praktyczną półkę. Bezpieczne wejście i zejście z drabiny umożliwiają głębokie na 125 mm stopnie. Prof ilowana aluminiowa platforma z nakładkami antypoślizgowymi zapewnia wygod ne ko rzysta nie i chro ni przed ześlizgnięciem oraz upadkiem z drabiny. Ponadto stabilność całej kon strukcji zwię ksza ją spe cjal ne wsporniki.

Przy zakupie drabiny warto zwrócić uwagę, do jakiej wysokości można ją rozłożyć i czy przydatna będzie także przy pracach na większych wysokościach.

Dla profesjonalistów

Dla zapalonych majsterkowiczów pomysłów na prezent na le ży szu kać wśród elektronarzędzi. Wtym przypadku trzeba się wprawdzie liczyć z nieco większym wydatkiem, ale może my mieć pew ność, że za kup się zwróci już po kilku użyciach. Każdy, kto ma smykałkę do prac remontowych, nie pogardzi dobrej jakości wiertarkowkrętarką. To rzecz niezbędna dla każdego majsterkowicza. Na dobry początek można wybrać dwubiegową akumulatorową wiertarkowkrętarkę z udarem, która umożliwi wiercenie, wiercenie z udarem i wkręcanie wdrewnie, metalu czy murze. Najlepiej wybrać taki model, by obdarowana osoba mogła dokupić kolejne elektronarzędzia, które można skompletować z pozostałymi. Taką opcję znajdziemy np. wśród elektronarzędzi Bosch w ramach systemu 10,8 V. Wjego skład wchodzą elektronarzędzia pozwalające na wykonanie wszystkich najpopularniejszych prac w domu i ogrodzie, w tym m.in.: piła uniwersalna, szlifierka, oscylacyjne narzędzie wielofunkcyjne, sekator, a nawet latarka.

Narzędzie wielofunkcyjne może być użyte m.in. jako wiertarka, wkrętarka, wyrzynarka, szlifierka

Dla zapalonych majsterkowiczów pomysłu na prezent war to poszukać wśród elektronarzędzi

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.