Woczekiwaniu na ekspresówkę

– Do czasu rozpoczęcia budowy drogi ekspresowej, która poprawi dojazd do naszego osiedla, obniżamy cenę mieszkań o 10 proc. – ogłosił inwestor osiedla Nowe Zamienie w Lesznowoli. Jak długo potrwa ta przecena?

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - Michał Wojtczuk

Chodzi o odcinek S 7 w kierunku na Kraków, pomiędzy węzłem Lotnisko na warszawskim Okęciu a obwodnicą Grójca. Część tej trasy na odcinku lotnisko–Lesznowola nazywana jest potocznie „Puławską bis”. Ten fragment jest kluczowy dla funkcjonowania osiedla Nowe Zamienie. Osiedle powstanie na 18 hektarach wrejonie ul. Arakowej wLesznowoli. Wlinii prostej to trzy kilometry na południe od południowej obwodnicy Warszawy. Renomowana pracownia Konior Studio zaplanowała je jako małe miasteczko, podzielone na kwartały oddzielone od siebie wpełni funkcjonalnymi uliczkami. Osiedle nie zostanie ogrodzone, inwestor obiecuje ponadto, że ważnym jego elementem będą przestrzenie publiczne takie jak place miejskie.

Projekt jest realizowany i finansowany przez IX Fundusz Inwestycyjny Forum FIZ. Przy czym inwestycją zarządza firma ProDevelopment. Budowa pierwszych trzech trzypiętrowych domów z 69 mieszkaniami powoli dobiega końca, mieszkańcy wprowadzą się do nich na wiosnę. Umowa, jaką inwestor podpisał z wykonawcą, firmą Interbud Lublin, ma jednak szerszy za kres, bo przewi du je bu dowę 220 mieszkań w dziewięciu budynkach. Kolejna faza budowy zacznie się jesienią 2015 r., a wszystkie 220 mieszkań ma być gotowych w 2017 r.

To jednak zaledwie jedna czwarta całego osiedla, które ma składać się z prawie 800 mieszkań. Zajmą one tylko część terenu. W toku są prace nad zmianą planu miejscowego. Jego projekt dopuszcza budowę oprócz domów także „lokalnego centrum usług i handlu” oraz funkcję biurową. Inwestor obiecuje, że zbuduje wsumie 5 km wewnętrznych dróg wraz z trzema placami miejskimi.

Metraże mieszkań wahają się od 21 (kawalerki) do 73 m kw. (czteropokojowe). Lokale na parterze mają ogródki, których powierzchnia dochodzi do 170 m kw., a wszystkie lokale na wyższych kondygnacjach – balkony lub przestronne tarasy o powierzchni nawet 37 m kw.

Ceny za metr kwadratowy rozpoczynają się od niespełna 5,5 tys. zł za m kw. Jed no po ko jowe miesz ka nie można kupić już za ok. 135 tys. zł, zaś ceny mieszkań czteropokojowych zaczynają się od ok. 380 tys. zł. To ceny trudne do znalezienia w Warszawie, chyba że na dalekiej Białołęce lub obrzeżach Bemowa.

Problem w tym, że osiedle powstaje dosłownie wpolu, wsąsiedztwie nie ma nawet warzywniaka. – Dzięki współpracy z samorządem oraz zadbaniu o te kwestie na etapie projektu, infrastruktura taka jak sklepy, przedszkole czy obiekty sportowe będą powstawały równolegle z kolejnymi etapami inwestycji – obiecuje Aneta Węska, dyrektor biura sprzedaży i marketingu wProDevelopment. Nie mówi ona jednak, czy na osiedlu powstaną placówki publiczne, czy drogie, prywatne. Co prawda wLesznowoli działa duża publiczna podstawówka i gimnazjum, znajduje się ono jednak w Mysiadle, o kilka kilometrów od osiedla.

Aneta Węska zwraca także uwagę na wspomnianą na początku ekspresówkę. – Mieszkańcy Nowego Zamienia będą mogli załatwić większość codziennych spraw na miejscu, dodatkowo zaś osiedle będzie doskonale skomunikowane z Warszawą, a w szczególności z kompleksem biurowym na Służewcu – dodaje.

Kluczowe jest słowo „będzie”. Bo, owszem, kiedy powstanie „Puławska bis”, na Służewiec będzie można dojechać z Nowego Zamienia wdosłownie kilka minut. Węzeł zjazdowy z S7 zlokalizowany będzie zaledwie 600 m od osiedla. Ale dopóki tej ekspresówki nie ma, żeby dotrzeć do Warszawy, trzeba około czterech kilometrów jechać wąską ul. Karczunkowską, żeby dostać się do Puławskiej, która właściwie niezależnie od pory dnia stoi w korkach.

Inwestor kreuje aurę optymizmu wokół budowy S7. Niedawno ogłosił, że „do momentu rozpoczęcia prac bu- dowlanych” ceny mieszkań obniża o 10 proc. – Dzięki promocji chcemy pokazać naszym klientom, jak szybko spodziewamy się powstania nowego połączenia z centrum biznesowym Warszawy i jak atrakcyjny jest zakup w naszej inwestycji mieszkania – nie ukrywa Aneta Węska z ProDevelopment.

Jak dotąd nabywców znalazły tylko 23 mieszkania. Promocja jednak obowiązuje tylko do końca grudnia dla mieszkań dwupokojowych, do końca stycznia – dla trzypokojowych i do końca lutego – dla czteropokojowych. Do tego czasu budowa S7 wcale się nie zacznie.

Terminy tej inwestycji przybliżał niedawno Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Przetarg na budowę S7 na Kraków może zostać ogłoszony wlutym 2015 r. Wybrany wykonawca będzie mieć czas do połowy 2016 r. na prace nad dokumentacją szczegółową. Wojewoda liczy, że przed końcem 2016 r. wyda pozwolenie na budowę. To ozna cza, że za cznie się ona naj - wcześniej na wiosnę 2017 r., a więc do tego czasu inwestor Nowego Zamienia powinien utrzymywać obniżone ceny mieszkań.

Dodajmy, że trasa ma być budowana etapami. Wpierwszej kolejności powstanie „Puławska bis”, potem odcinek do węzła Tarczyn Północ, a na koniec – odcinek do obwodnicy Grójca. Być może „Puławska bis” będzie gotowa na początku 2019 r., do Grójca da się dojechać ekspresówką przed końcem 2019 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.