Ursus w centrum uwagi deweloperów

Teren dawnej fabryki traktorów w Ursusie jest na progu rozpoczęcia transformacji w kompleks osiedli mieszkaniowych. Grunt właśnie kupiła tu f irma Robyg, a na jesieni f irmy CPD i Unidevelopment rozpoczną budowy pierwszych domów

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - Michał Wojtczuk

O podpisaniu umowy przedwstępnej na zakup działki o powierzchni 5,3 hektara w dzielnicy Ursus firma Robyg poinformowała w komunikacie giełdowym. Według naszych informacji chodzi o grunt przy ul. Posagu 7 Panien, na którym dobiega końca rozbiórka hali magazynowej. To rejon, gdzie przed laty działała fabryka traktorów Ursus. – Grupa Robyg podjęła decyzję o zakupie nowych działek i podkreśleniu swojej obecności wkolejnej dzielnicy Warszawy. Zakupiony teren pozwoli na budowę całkiem nowego osiedla, które dzięki nowoczesnej architekturze i użyciu innowacyjnych rozwiązań technologicznych umożliwi dynamiczny rozwój dzielnicy i wzrost jej znaczenia na mapie Warszawy – zakomunikował Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Robyg SA. Za działkę wUrsusie firma zapłaciła 30,5 mln zł. Deweloper szacuje, że na tym gruncie zbuduje zespół domów mieszczących nawet tysiąc mieszkań.

Działka Robyga znajduje się na obrzeżu obszaru zabudowy mieszkaniowej, jaki na terenie dawnej fabryki traktorów wyznacza uchwalony w ub.r. plan zagospodarowania tego rejonu. Teren na wschód od działki Robyga przeznaczono pod usługi (kilkaset metrów dalej znajdują się magazyny Diamond Bu si ness Park), a na pół noc – m.in. na przemysł (opalaną gazem ziemnym elektrociepłownię planowa- ła tam budować firma Dalkia). Kupiony przez dewelopera grunt plan pozwala zabudować domami wysokimi nawet na 27 metrów. Według planu ulica Posagu 7 Panien ma przeistoczyć się wreprezentacyjną aleję, osadzoną szpalerami drzew, a tuż obok działki Robyga zaplanowano wielkie rondo o średnicy aż 50 metrów na przecięciu z planowaną prostopadłą ulicą.

Jednak zanim domy zaczną wyrastać przy ul. Posagu 7 Panien, minie jeszcze sporo miesięcy potrzebnych na sfinalizowanie transakcji oraz zdobycie pozwolenia na budowę. Ale nie jest to jedyna inwestycja planowana na terenie dawnej fabryki traktorów. Już na jesieni budowę pierwszego eta- pu swojego osiedla planują firmy CPD oraz Unidevelopment. Osiedle o nazwie Pokochaj Ursus ma powstać w pobliżu skrzyżowania ul. Hennela i Dyrekcyjnej. Ma to być zespół czterech domów na ok. 400 mieszkań, zaprojektowanych przez pracownię HRA. Firmy kończą ostatnie przygotowania do rozpoczęcia budowy.

CPD dysponuje blisko 60-hektarowym terenem pomiędzy torami kolejowymi a ul. Traktorzystów, w pobliżu urzędu dzielnicy Ursus. W lutym dokupił kolejne sześć hektarów. CPD pofabryczne hektary zamierza stopniowo zabudowywać kwartałami domów (docelowo może tam zamieszkać aż 30 tys. osób) i biur, dobierając sobie do poszczególnych etapów inwestycji partnerów, z którymi będzie się dzielić zyskiem (Unidevelopment jest pierwszym z tych partnerów). Podobny model działania przyjęła firma Prokom (a poźniej Polnord) na Polach Wilanowskich. CPD zapewnia, że osiedle wUrsusie będzie wolne od błędów popełnionych podczas budowy Miasteczka Wilanów; firma m.in. za darmo oddała miastu osiem hektarów, które w planie zagospodarowania tego rejonu przeznaczono pod budowę dróg, szkół i przedszkoli. Przedszkole wraz ze żłobkiem na ok. 100 dzieci ma powstać m.in. na północ od osiedla budowanego z Unidevelopment. Inwestor podkreśla także sąsiedztwo stacji kolejowej przy ul. Traktorzystów – zatrzymujące się tam pociągi w ciągu kilkunastu minut dowożą pasażerów do centrum.

Jednak zanim na terenach dawnej fa bryki wy roś nie tkan ka miej ska z prawdziwego zdarzenia, miną długie lata. Przez cały ten czas mieszkańcy pierwszych domów będą mieszkać wsąsiedztwie dziesiątek hektarów gołoborza po rozebranych halach i magazynach, w pobliżu kominów elektrociepłowni Energetyki Ursus. Plan zagospodarowania co prawda wskazuje, że na jej miejscu docelowo ma powstać kwartał biur, ale kiedy to nastąpi, nie wiadomo. Mieszkańcy domów, które wyrosną na działce Robyga, muszą ponadto brać pod uwagę ruch samochodowy generowany przez sąsiednie magazyny.

Wstępna koncepcja osiedla firm CPD i Unidevelopment

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.