Marże kredytów wdół

Jak dotąd nie potwierdziły się obawy niektórych analityków z początku roku, że banki zaczną podnosić marże, aby choć częściowo zrekompensować sobie spadek dochodów z tytułu niskich odsetek

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - MAWI

Bankier.pl podał właśnie, że marże, od których zależy oprocentowanie kredytów hipotecznych, są niższe niż przed rokiem.

– Wniektórych przypadkach nawet o 0,5-0,7 pkt proc. – mówi Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz z Bankier.pl. I dodaje, że jest to dobra informacja dla osób, które planują zaciągnięcie kredytu hipotecznego wtym roku. Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz równocześnie zwraca jednak uwagę, że obecne marże nie należą do najniższych, jakie banki były wstanie zaoferować. Przed trzema laty, wdrugim kwartale 2012 r., sporo było bowiem ofert kredytów hipotecznych z marżą poniżej 1 proc. Obecnie tylko jeden bank proponuje marżę poniżej wspomnianej granicy. Jest ona jednak oferowana wramach promocji i tylko tym klientom, którzy spełnią określone warunki.

Niższe marże, więcej kredytów?

– Banki wracają do kredytów hipotecznych, bo poprawiła się koniunktura na rynku nieruchomości – ocenia Bogusław Półtorak, redaktor naczelny Bankier.pl. – Szczególnie duże jest zainteresowanie nową ofertą deweloperską. Wtakiej sytuacji banki chcą odświeżyć swój kontakt z klientami i odbudować dobry portfel kredytów hipotecznych. Tym razem już w złotych i bez błędów związanych z przekredytowaniem. Obniżanie marż ma zachęcić szczególnie osoby o dobrej zdolności kredytowej i z dobrą historią kredytową – tłumaczy Bogusław Półtorak.

Marża to nie wszystko

Marża jest stałym czynnikiem oprocentowania kredytu. WBankier.pl radzą więc wynegocjować jej jak najniższy poziom. Późniejsza modyfikacja, nawet mimo zmiany rynkowej oferty, może być wdanym banku niemożliwa, a skorzystanie z lepszych warunków będzie wymagać zmiany kredytodawcy.

Wybierając kredyt hipoteczny, trzeba jednak pamiętać, że marża nie jest jedynym elementem wpływającym na to, ile w sumie przyjdzie zapłacić za kredyt. Pod promocyjną stawką marży mogą być ukryte warunki, jakie klient musi spełnić, aby ją otrzymać. Skorzystanie z innych produktów proponowanych przez bank czy ubezpieczeń może wiązać się z opłatami, które nie zawsze będą prezentowa ne w łącz nym kosz cie kre dy tu, a mogą istotnie wpływać na jego faktyczną atrakcyjność.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.