Ile mieszkań oferują firmy deweloperskie

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - MAWI

Jeszcze nigdy deweloperzy nie zaczęli budować tak dużo mieszkań jak w tym roku. Ale czy wszędzie?

GUS podał, że wpierwszym półroczu deweloperzy zaczęli budować przeszło 40,2 tys. mieszkań. Jest to wynik ook. 26 proc. lepszy niż wanalogicznym okresie przed rokiem. Cieszyć mogą również dobre dane dotyczące liczby mieszkań, na których budowę deweloperzy dostali pozwolenia – po sześciu miesiącach objęły one blisko 43,5 tys. lokali, czyli oprzeszło 15 proc. więcej niż przed rokiem.

WDziale Badań i Analiz Grupy Emmerson twierdzą jednak, że nie we wszystkich aglomeracjach skutkowało to wzrostem oferty. Wporównaniu z końcem 2014 r. zmniejszyła się ona w Łodzi, Wrocławiu i Gdańsku.

Zdanych firmy doradczej REAS wynika, że np. we Wrocławiu wynika to z rekordowo wysokiej sprzedaży. Np. wdrugim kwartale wrocławscy deweloperzy wprowadzili na rynek 1,3 tys. mieszkań, a wtym czasie sprzedali ich 1,9 tys.

Do daj my, że bardzo do brą sprzedażą chwalą się również warszawscy i poznańscy deweloperzy, a mimo to oferta mieszkań w tych miastach wzrosła, np. w Poznaniu tylko w tym roku – z 3,7 tys. do 4,5 tys. lokali. I wygląda na to, że to właśnie poznańscy deweloperzy wykazują się największym opty-

*na koniec II kw. 2015 r. mizmem. Wdrugim kwartale wprowa dzi li na ry nek 1,7 tys. miesz kań, sprzedając ich w tym czasie „tylko” ok. 900 (to jeden z najlepszych wyników w historii tego miasta).

Grupy Emmerson i REAS przyznają, że systematycznie maleje za to liczba mieszkań gotowych do odbioru. Najbardziej skurczyła się wWarszawie.

Jeszcze wtym miesiącu deweloperom dojdzie konkurencja. Ustępujący prezydent podpisał nowelizację ustawy, woparciu o którą działa rządowy program „Mieszkanie dla młodych”. Zbudżetowej dopłaty do kredytu będą mogli skorzystać także kupujący mieszkania na rynku wtórnym.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.