Ikea uczy oszczędzania prądu

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - MAWI

Od września na półkach sklepów tej sieci nie będzie żarówek innych niż LED-owe. Szwedzki koncern tłumaczy to dbałością o środowisko.

Ikea przedstawia dane, z których wynika, że LED-y zużywają do 85 proc. mniej energii w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami i mogą świecić nawet przez 20 lat. Gdyby każda z miliona osób wymieniła jedną tradycyjną żarówkę na LED, możliwa byłaby redukcja emisji CO2 na poziomie odpowiadającym wycofaniu z użytkowania 3,9 tys. samochodów lub zużyciu energii przez 4,4 tys. gospodarstw domowych w skali roku.

– Obecnie prawie jedna piąta energii na świecie wykorzystywana jest na potrzeby oświetlenia. Ponadto zużycie energii oraz opłaty za prąd rosną. Wtym kontekście LED to prawdziwa rewolucja – może przynieść znaczące korzyści wskali zarówno całej planety, jak i pojedynczego gospodarstwa domowego – mówi Agata Czachórska, pełniąca obowiązki kierownika ds. zrównoważonego rozwoju wIkei Retail w Polsce. Specjalistka dodaje, że wymieniając oświetlenie na LED, każdy z nas będzie mógł żyć na co dzień wsposób bardziej oszczędny, a także bardziej przyjazny dla środowiska. – Chcemy, aby jak najwięcej osób miało taką możliwość, dlatego naszym celem jest oferowanie produktów w tej technologii w najniższych cenach na rynku – zapewnia Czachórska.

Dzięki współpracy z dostawcami nad ulepszeniem technologii LED, Ikea oferuje żarówki LED wróżnych kształtach i rozmiarach. LED-y zapalają się od razu po włączeniu i emitują równomierne światło, zarówno w zimnych, jak i ciep łych bar wach. Wię - kszość z nich ma również opcję przyciemniania. – Technologia LED stwarza również ogromne możliwości wzakresie designu. Małe diody mogą zostać zintegrowane niemal z każdym produktem. Umożliwiają tworzenie nowych, mniejszych lamp i cieńszych konstrukcji, a także lepsze oświetlenie przestrzeni – zachwala Monika Zielińska, zastępca dyrektora sprzedaży Ikei Retail w Polsce.

Wymiana oświetlenia wasortymencie Ikea na LED to jedno z działań podejmowanych przez firmę w ramach globalnej strategii zrównoważonego rozwoju „People & Planet Positive”. Równocześnie Ikea prowadzi proces wymiany oświetlenia przemysłowego w swoich sklepach na LED-owe, aby ograniczyć w nich zużycie energii.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.