Jak wybrać klimatyzator?

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - BE ATA ZIE LIŃSKA,

Wielu producentów ułatwia orientacyjny dobór mocy klimatyzatora, zamieszczając na swoich stronach internetowych specjalne programy. Warto jednak wartość tę skonsultować zdoświadczonym sprzedawcą lub instalatorem, bo zbyt małe urządzenie nie zapewni nam odpowiedniego chłodu, aza duże będzie droższe, aponadto więcej zapłacimy za prąd.

Klimatyzator przenośny

Zaletą tego urządzenia jest stosunkowo niewysoka cena oraz łatwość montażu. Aby klimatyzator przenośny zaczął działać, wystarczy podłączyć go do gniazda elektrycznego. Wzależności od potrzeb, urządzenie można ustawić wwybranych pokojach (większość modeli ma kółka). Niestety, podczas pracy tego klimatyzatora należy uchylić okno lub drzwi balkonowe, aby wystawić rurę, która usuwa nagrzane powietrze zpomieszczenia. Wefekcie do wnętrza domu napływa gorące powietrze zzewnątrz, co zmniejsza efekt chłodzenia. Ponadto klimatyzator przenośny pracuje głośniej niż typu split – wytwarza hałas na poziomie 50-60 dB (dla porównania lodówka 40 dB).

Klimatyzator typu split

Urządzenie to złożone jest z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Pierwsza ochładza powietrze w pomieszczeniu, druga odbiera nadmiar ciepła i wyrzuca je do otoczenia. Podczas montażu obie części łączy się, aby zapewnić przepływ czynnika chłodniczego. Jednostka wewnętrzna dostępna jest na rynku jako: ścienna – najchętniej wybierana przez użytkowników, bo jest nieduża, cicho pracuje i ma atrakcyjny wygląd (wiesza się ją na ścianie pod sufitem); kanałowa – stosuje się ją raczej wnowych domach, bo wymaga poprowadzenia przewodów o średnicy 10-20 cm; kasetonowa – osłania się ją sufitem podwieszanym, a na zakończeniu mocuje dekoracyjną kratkę; przypodłogowa – ustawia się ją na podłodze lub wiesza na ścianie (przypomina wyglądem grzejnik elektryczny).

Jednostkę zewnętrzną można zawiesić na ścianie domu lub umieścić na dachu, balkonie lub na tarasie.

Przede wszystkim należy dobrać jego moc, czyli wydajność chłodniczą. Zależy ona od wielkości pomieszczenia i jego usytuowania, wielkości i liczby okien (czy są rolety zewnętrzne), liczby osób przebywających stale w pomieszczeniu oraz ilości ciepła wytwarzanego przez oświetlenie i sprzęt, np. komputer.

System multisplit

System multisplit tym różni się od poprzedniego, że do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć od dwóch do nawet ośmiu jednostek wewnętrznych. Dzięki temu schładzamy jednocześnie kilka pomieszczeń wdomu. Wjednym systemie bez problemu zamontujemy różne jednostki wewnętrzne. Ponadto każda znich wyposażona jest woddzielne sterowanie. Umożliwia to nie tylko ustawienie wkażdym pokoju innej temperatury, ale też czasu włączania i wyłączania.

Skuteczna filtracja

Firmy wyposażają standardowo klimatyzatory wfiltry mechaniczne, które również usuwają znajdujące się wpowietrzu zanieczyszczenia. Montowane są wnich też inne filtry poprawiające jakość powietrza w pomieszczeniu. Mogą to być np. filtry antybakteryjne i węglowe usuwające nieprzyjemne zapachy.

Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań, aby z klimatyzacji korzystały osoby mające alergię. Wręcz przeciwnie – powietrze wdomu może być nawet czystsze niż na zewnątrz.

Regularna konserwacja

Zgodnie z zaleceniami producentów, klimatyzator powinien być czyszczony z kurzu i pyłu zarówno przed sezonem, jak i po nim. Należy też regularnie wymieniać filtry wjednostce wewnętrznej. Jeśli to zaniedbamy, zebrane zanieczyszczenia zostaną zpowrotem wdmuchane do pomieszczenia. Pamiętajmy również, że zanieczyszczenia utrudniają przepływ powietrza, więc urządzenie zużywa więcej prądu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.