Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie domu

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - MAWI

Pomyśl, czy przy okazji ocieplenia domu lub modernizacji instalacji grzewczej nie zainwestować w nowoczesne termostaty grzejnikowe. Chodzi o to, aby jak najefektywniej wykorzystywać energię cieplną.

– Warto przykładać wagę do osiągania i, co ważniejsze, utrzymania odpowiedniego mikroklimatu pomieszczeń – radzi ekspert firmy IMI Hydronic Engineering Tadeusz Bednarek. I dodaje, że podniesienie temperatury tylko o 1 st. C to wzrost rocznych kosztów eksploatacyjnych wwysokości od 6 do 11 proc.

Według eksperta, w pierwszej kolejności należy się zastanowić nad optymalną temperaturą wewnątrz poszczególnych pomieszczeń. Ważny jest sposób i pora ich użytkowania. Powszechnie przyjmuje się, że dla domowego biura i pokoju dziecięcego optymalna temperatura powinna wynosić 22 st. C, dla salonu dziennego lub jadalni 20 st.C, łazienki 24 st. C, a dla sypialni 16 st. C. Wnocy temperaturę we wszystkich pomieszczeniach możemy spokojnie obniżyć do 16 st.C.

Utrzymywanie odpowiedniej tem pe ra tu ry w po miesz cze niu umożliwia właśnie t e r m o s t a t grzejnikowy, który składa się z zaworu termostatycznego i głowicy. Tadeusz Bednarek wyjaśnia, że specjalny czujnik uwzględni różne źródła ciepła, wtym promieniowanie słoneczne, sztuczne oświetlenie, działające urządzenia elektryczne, a nawet osoby znajdujące się wewnątrz pomieszczenia, dostosowując tym samym stopień dopływu ciepła do grzejnika.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.