Wieżowiec z parkiem linearnym

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom -

Inwestycja jest planowana na trójkątnym terenie u zbiegu Okopowej, Wolskiej i al. Solidarności w Warszawie, na którym kiedyś rozstawiał się cyrk. Działka jest niezabudowana, kilka lat temu zburzono ostatnią samotną kamienicę. – To będzie wielkomiejska architektura, spokojna, taka trochę skandynawska, ale ponadczasowa – zapowiada Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający firmy Skanska Property Poland. Na „serku wolskim” staną budynki zaprojektowane przez pracownię Kuryłowicz & Associates. – Pierwszy powstanie wysunięty najdalej na zachód ośmiopiętrowy biurowiec. Mamy już prawomocne pozwolenie na budowę, prace zaczniemy wpołowie roku, będzie gotowy prawdopodobnie na początku 2018 r. I zaraz potem zabierzemy się za drugi gmach. A za jakieś trzy lata zabierzemy się za 130-metrowy wieżowiec. Cały kompleks będzie gotowy za jakieś pięć lat – mówi Rudzki.

Pierwszy budynek zaoferuje 14 tys. m kw. biur, drugi – ok. 25 tys., a wieżowiec – około 40 tys. m kw., będzie wnich pracować około 8 tys. ludzi. Inwestycja będzie dysponować platynowym certyfikatem LEED, potwierdzającym energooszczędność i ekologiczność stosowanych rozwiązań. Pomiędzy biurowcami a al. Solidarności pozostanie niezabudowany trójkątny teren, który wnajszerszym miejscu będzie mieć ponad 20 m. To konsekwencja zapisów planu zagospodarowania, który odsunął zabudowę od alei. Przed laty zarezer wowa no na nią bowiem prawie 80 m, choć trójpasmowe jezdnie, pas zieleni pomiędzy nimi i chodniki po obu stronach mają łącznie tylko około 50 m. Rezer wę grun tu zo stawio no z myślą o budowie gigantycznego ronda. Urbaniści zaplanowali je jako rozwiązanie towarzyszące chowaniu wtunel ul. Towarowej, ale ratusz sygnalizuje, że tunelu nie zbuduje. To znaczy że około 2,5 tys. m kw. w centrum miasta pozostanie niezabudowane.

Agata Stelmach, kierownik projektu z firmy Skanska, zapewnia, że nie będzie to bieda-trawnik, jakie częste są wWarszawie. Obiecuje: – Zagospodarujemy ten teren. Posadzimy tu pieczołowicie skomponowaną zieleń, ułożymy pieszą alejkę, wytyczymy ścieżkę rowerową sięgającą od Karolkowej aż do Towarowej – mówi. Przekonuje, że odsunięcie zabudowy od pierzei ulicy nie musi być błędem, bo Towarowa zyska zielony zakątek, jakich przy tej ulicy jest mało. Zapowiada nawet ustawienie od strony ronda instalacji rozpylającej wodną mgiełkę, tak by w największe upały panował tam miły chłód, jak przed laty przy „dotleniaczu” na pl. Grzybowskim.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.