Apartamentowiec dla seniorów

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom -

Kiedyś najpopularniejszym modelem domku letniskowego wPolsce była Brda. Czy domek o wdzięcznej nazwie Dom Baby Jagi, który powstał jako prototyp systemowego domu rekreacyjnego, okaże się równie popularny?

Dom Baby Jagi stanął wRzepiskach u podnóża Tatr, skąd roztacza się piękna panorama na górskie szczyty. Domek ma stosunkowo prostą formę, trochę zmodyfikowanego sześcianu o boku ok. 5 metrów, co daje powierzchnię 25 m kw. Na dole zaplanowany został otwarty salon z kominkiem, kuchnia oraz łazienka. Na niedużej antresoli zlokalizowana została sypialnia. Dynamiki budynkowi dodaje nietypowo ustawiona kalenica, która łączy dwa przeciwległe narożniki domu.

Konstrukcja domu została wykonana z drewna. Surowe drewno jest też materiałem elewacyjnym i to z niego zostały wykonane ściany oraz pokrycie dachowe. Zapewnienie odpowiedniej izolacji ter- micz nej poz wa la na ko rzysta nie z obiektu także w sezonie zimowym. Od strony południowej domek zyskał całkowicie przeszkloną elewację, co otwiera go zarówno na światło słoneczne jak również górską panoramę.

Aby zabezpieczyć dom na czas nieobecności właścicieli, lub aby zapewnić we wnętrzu odpowiednią intymność, architekci z pracowni POLE Architekci zaprojektowali ruchome wrota, które mogą zamknąć przeszkloną południową elewację. Otwarte pod kątem 90 stopni będą dodatkowo stanowiły ochronę zewnętrznego tarasu, a całkowicie otwarte wpuszczą do wnętrza mnóstwo światła.

Wrota powielają kształt elewacji, która dzięki nietypowemu poprowadzeniu kalenicy ma niety powy kształt. Wpołączeniu z różnymi możliwościami otwarcia daje to bardzo ciekawą i czasami zaskakującą wizualnie formę.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.