Ściany domu – pierwsze zadanie wykonane

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom -

sięcy. Aby dodatkowo przyspieszyć prace, zdecydowano się na zastąpienie zwykłej zaprawy specjalną pianą. To pozbawio na wo dy, go towa mie - szanka na bazie poliuretanu, konfekcjonowana w puszkach pod ciśnieniem i nakładana precyzyjnie za pomocą specjalnego aplikatora (pistoletu). Murowanie nią jest łatwe i czyste, a także – co ważne – dla uczestników programu – pozwala skrócić czas budowy.

Murowanie ścian zaczyna się od ułożenia pustaków wnarożach. Trzeba przed tym dokładnie wyrównać powierzchnię fundamentów warstwą zaprawy cementowo-wapiennej o grubości min. 10 mm. Bardzo ważne jest ułożenie pierwszej warstwy pustaków. Musi być ona idealnie wypoziomowana. Kolejne warstwy układa się już bez konieczności poziomowania, co znacznie przyspiesza i ułatwia stawianie ścian nawet niewprawionym murarzom.

Przy wykonywaniu otworów okiennych i drzwiowych wścianach należy wiedzieć, że od góry trzeba je przykryć nadprożami, które będą przenosić ciężar z wyższych partii muru. Do budowy domu użyte zostały nadproża prefabrykowane (pochodzące z tego samego systemu co pustaki na ściany) – gotowe elementy z umieszczonym w nich zbrojeniem.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.