O poziom wyżej – jak rośnie Dom Marzeń

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom -

mo betonowanie. Ważna jest jakość mieszanki betonowej, jej konsystencja, a później staranne ułożenie, zagęszczanie i odpowiednia pielęgnacja.

Duże znaczenie dla jakości stropu wDomu Marzeń miało użycie dobrych szalunków powtarzalnych. Wybrano aluminiowe z głowicą opadową, ułatwiającą rozdeskowanie. Po ułożeniu szalunków na stropie ułożone zostało zbrojenie. Rodzaj stali oraz średnica i rozstaw prętów zbrojeniowych są określone wprojekcie i nie można ich zmieniać. Następnie na budowie pojawiły się „gruszki” dostarczające mieszankę betonową. Podawano ją pompą na strop; po jej ułożeniu zagęszczano ją poprzez wibrowanie mechaniczne. Beton równomiernie rozprowadzono po stropie, nie dopuszczając do jego miejscowego gromadzenia.

Razem z szalowaniem stropu rozpoczęto wykonanie schodów na piętro. Zmontowano deskowanie, ułożono zbrojenie, na końcu całość zabetonowano ze stropem. Stopnie rozszalowano po czterech dniach (pozostawiono tylko szalunek podpierający konstrukcję). To znacznie ułatwiło prowadzenie kolejnych etapów prac.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.