Jak oszczędzać energię?

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Pierwsza Strona -

Sezon grzewczy w Polsce trwa często aż siedem miesięcy. Przez ten czas rachunki związane z ogrzewaniem mieszkania stanowią połowę kosztów utrzymania lokalu. Według danych Eurostatu więcej płacą już tylko Czesi i Słowacy, gdzie wydatki te stanowią 13 proc. i 10 proc. całego budżetu domowego. Wysokie opłaty za energię sprawiają, że problem niedogrzanych mieszkań dotyczy ponad 6,4 mln Polaków.

Kwestią oszczędzania energii powinni zainteresować się jednak zwłaszcza ci, którzy w tym miesiącu planują remont lub budują dom. – Warto zainstalować przy tej okazji dobrej jakości, sprawdzony system ogrzewania oraz ocieplić ściany zewnętrzne, piwnicę, strych, a także zamontować okna z przeszkleniem termicznym – mówi ekspert z firmy Rekord Matthias Borgmann. Według niego można wten sposób zaoszczędzić nawet do dwóch trzecich energii cieplnej. Borgmann uczula, że tego typu prace należy powierzać specjalistom, bo nawet niewielkie błędy zniweczą cały plan.

Tym, którzy nie mogą sobie pozwolić na taką inwestycję, ekspert radzi przyswoić sobie kilka zasad, bo dzięki ich stosowaniu można ograniczyć rachunki za ciepło. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważne może być zaprogramowanie temperatury odpowiedniej do każdego rodzaju pomieszczenia wdomu. Każdy stopień Celsjusza mniej to oszczędność ok. 6 proc. energii. Najzdrowsza dla organizmu temperatura powinna wynosić 18-22 st. C wzależności od pomieszcze- nia, stylu życia, wieku, płci czy aktywności. Tradycyjnie uznaje się, że włazience powinno być najcieplej, czyli 24 st. C, 18-20 st. C wkuchni, 20-22 st. C wjadalni i salonie, a wsypialni wystarczy zaledwie 16-18 st. C. Utrzymywanie zbyt niskiej temperatury prowadzi do zawilgocenia ścian, a co za tym idzie, do ich zagrzybienia. Również przegrzanie pomieszczenia i duża wilgotność powietrza latem mogą przyczynić się do rozwoju pleśni w naszym mieszkaniu, a to z kolei stanowi zagrożenie dla naszego organizmu. Jeszcze zanim rozpocznie się sezon grzewczy, warto profilaktycznie odpowietrzyć grzejniki. Często bowiem zdarza się, że rozpoczynając ogrzewanie mieszkania lub domu, mamy do czynienia zletnimi grzejnikami. To może oznaczać, że wczasie, wktórym grzejnik nie był używany, wrurach grzejnych utworzyła się tzw. poduszka powietrzna. Wtakim przypadku jedynym wyjściem będzie odpowietrzenie grzejnika. Jak to zrobić? Na początku należy zamknąć zawór termostatyczny, następnie otworzyć zawór do odpowietrzania, który znajdziemy na grzejniku. Przedtem konieczne jest podłożenie pod grzejnik naczynia, bo chwilę po odkręceniu zaworu z grzejnika powinna zacząć wydobywać się woda. Na koniec wystarczy zamknąć zawór do odpowietrzania i ustawić kurek termostatyczny wpierwotnej pozycji. Jeśli nie potrafimy tego zrobić samodzielnie, skorzystajmy zpomocy specjalisty. Jeśli planujemy dłuższy wyjazd z domu, koniecznie przykręćmy ogrzewanie do minimalnych wartości, aby straty energii podczas naszej nieobecności były jak najmniejsze. Podczas jedno- lub dwudniowej nieobecności temperaturę wmieszkaniu wystarczy ustawić na poziomie 15 st. C. W przypadku dłuższej absencji można obniżyć ją nawet do 12 st. C.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.