Na tropie idealnej działki

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - PIERWSZA STRONA - DANUTA KOWALSKA-MOLAK

u

– Co prawda latem łatwiej jest ocenić nasłonecznienie działki, ale za to otej porze roku najlepiej widać, wjaki sposób odprowadzane są wody opadowe – mówi Jarosław Kalinowski z firmy Mzuri Investments. I dodaje, że korzyścią z kupna działki jesienią jest jeszcze to, że mamy wystarczająco dużo czasu, by załatwić wszelkie formalności i rozpocząć budowę domu, jeśli nie wczesną, to przynajmniej późną wiosną.

Ale jest jeszcze jeden powód, dla którego ta pora roku jest dobrym momentem na poszukiwanie działki – ich wybór jest bowiem największy, asprzedający chętniej zgadzają się na obniżki.

Kupując działkę, nie warto kierować się wyłącznie ceną, bo cóż z tego, że wybudujemy wymarzony dom, jeśli jego lokalizacja okaże się nietrafiona, np. codzienny dojazd do pracy będzie drogą przez mękę.

Kwestię dojazdu należy zbadać szczególnie dokładnie. Sprawdźmy, jak szybko przedostaniemy się z naszego przyszłego siedliska do miejsc, wktórych często bywamy – pracy, szkoły, centrum miasta. Nie ograniczajmy się do testu zmotoryzowanego, wypróbujmy komunikację miejską i kolejową, jeśli jest taka w pobliżu.

No i warto wziąć pod uwagę plany rozwoju danej okolicy. Określa je plan zagospodarowania przestrzennego, który mówi, co wolno wybudować w danym miejscu. Taki plan wyjaśni również wiele wątpliwości dotyczących zagospodarowania terenów sąsiednich i planowanych inwestycji drogowych i technicznych. Ale jeśli gmina go nie uchwaliła, należy podrążyć temat, np. spróbować dowiedzieć się w urzędzie gminy, czy jakieś przedsięwzięcia inwestycyjne są w okolicy naszej rozważane albo już ktoś uzyskał na nie pozwolenie, np. pod budowę zakładu przemysłowego, będącego źródłem hałasu bądź nieprzyjemnych zapachów.

Taki obiekt mógłby znacząco obniżyć wartość „naszej” nieruchomości. Także budowa w pobliżu działki dużego apartamentowca z kilkupoziomowym podziemnym garażem może oznaczać nie tylko utrudnienia komunikacyjne na spokojnej dotąd uliczce osiedlowej, ale też pociągać za sobą znaczne podniesienie poziomu wód gruntowych. Wprawie budowlanym nie ma ograniczeń dotyczących wielkości działki budowlanej. Ograniczenia zawierać może natomiast wspomniany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.