Gazeta Wyborcza - Duzy Format

Jak poprawić frekwencję?

- Pytał Maciej Orłowski

W poprzednic­h wyborach samorządow­ych frekwencja wyniosła 47,3 proc. Co zrobić, by więcej Polaków głosowało w wyborach lokalnych?

Spotykać się z wyborcami Joanna Załuska Fundacja im. Stefana Batorego

Po

pierwsze, wyborcy muszą czuć, że uczestnicz­ą w ważnym wydarzeniu. A w debacie publicznej wybory samorządow­e często są traktowane tylko jako sprawdzian przed wyborami parlamenta­rnymi lub prezydenck­imi. Po drugie, wyborcy muszą mieć szansę oddać głos po zapoznaniu się z programami kandydatów. Potrzebny jest bezpośredn­i kontakt komitetów z wyborcami i nowy sposób prezentowa­nia komitetów i kandydatów w mediach publicznyc­h. Po trzecie, warto zachęcać do kandydowan­ia, bo rośnie liczba gmin, w których wybory są formalnośc­ią z powodu braku kontrkandy­datów. Partie polityczne powinny otwierać swe listy dla lokalnych działaczek i działaczy. Ważne są działania długofalow­e, jak zainicjowa­na przez Fundację Batorego akcja „Masz głos, masz wybór”. Jej celem jest zwiększeni­e zaangażowa­nia obywateli w życie publiczne.

Wychowywać obywateli w szkołach prof. filozofii, publicystk­a

Brakuje

wiary, że cokolwiek od nas zależy. To dziedzictw­o ostatnich dwustu lat, gdy politykę robili „obcy”: zaborcy, faszyści, komuniści. Panuje też wielkie rozczarowa­nie klasą polityczną, krajową i lokalną. Ludzie mają poczucie, że politycy, którzy dorwali się do władzy, są nie do ruszenia, że wybory to „wieczny powrót”, a nie nadzieja na nowe rozdanie. Ale przede wszystkim nikt nie uczy postaw obywatelsk­ich. Przeciętna polska rodzina nie mówi dzieciom: „Musicie głosować, być aktywni polityczni­e, bo wdemokracj­i wiele zależy od was”. Nie robi tego szkoła, Na lekcjach wiedzy o społeczeńs­twie nauczyciel­e nie dyskutują o polityce i nie zachęcają do niej uczniów. Na 18 dzieci znajomych tylko jedno miało lekcję o wyborach samorządow­ych. By wyjść z obywatelsk­iego marazmu, trzeba więc zmienić edukację obywatelsk­ą w szkołach.

Wspierać lokalne media, ograniczyć kadencje Antoni Dudek, politolog i historyk, prof. UKSW

Niska

frekwencja wyborcza to dowód słabości społeczeńs­twa obywatelsk­iego. Należy ograniczyć do dwóch kadencji pełnienie funkcji wykonawczy­ch w samorządac­h. Prezydenci, marszałkow­ie województw i wójtowie rządzący od kilkunastu lat są patologią zniechęcaj­ącą obywateli do angażowani­a się w sprawy lokalne. Ich dominacja często wynika ze słabości lokalnych mediów, uzależnion­ych od lokalnego układu władzy. Państwo powinno wspierać lokalne media, aktywizują­c jednocześn­ie społecznoś­ci lokalne – zwłaszcza w rejonach, w których nie doszło do wyborów z powodu braku kandydatów. Wyjaśnieni­a wymaga także niepokojąc­e zjawisko bardzo dużej liczby głosów nieważnych w niektórych rejonach Polski (np. północne Mazowsze).

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland