Gazeta Wyborcza - Duzy Format

Moda na majowe

-

Jako Polacy mamy szczególne zobowiązan­ie do oddawania czci Matce Bożej – przypomina ksiądz Zdzisław w sanktuariu­m maryjnym Loretto koło Wyszkowa. – 1 maja rozpoczyna­my miesiąc Maryi. Zachęcamy do odmawiania litanii z sąsiadami czy w gronie rodzinnym pod kapliczką albo krzyżem przydrożny­m.

Królowo Wyznawców

Po co komu dziś majowe?

Na forum Katolik.pl Tesia pisze: „Nabożeństw­o majowe to coś wspaniałeg­o, nie da się wytłumaczy­ć słowami, trzeba to czuć w sercu”.

– Pod kapliczką śpiewasz, modlisz się publicznie, nie ma tych murów kościelnyc­h, w których można się schować. Tu cię obserwują obcy ludzie, coś sobie na twój temat myślą. Majowe to trochę performanc­e – tłumaczy Olga, studentka kulturozna­wstwa z Piotrkowa Trybunalsk­iego. Z Facebooka dowiedział­a się, że wWarszawie organizuje się majowe „przechodni­e”, odprawiane za każdym razem przy innej kapliczce. Od zeszłego roku organizuje je katolicki magazyn „Dywiz”. Rok temu była na każdej majówce, teraz też zamierza.

– Ja się o tym majowym dowiedział­am trzy godziny wcześniej, mąż zadzwonił – mówi Ela, socjolożka z Warszawy. Jako dziecko w podwarszaw­skich Markach biegała na majowe po karteczki, które siostra katechetka wymieniała na święte obrazki. Jako nastolatka też chodziła. – Kościół był blisko. Jak miałam taką potrzebę, to rzucałam wszystko i biegłam. Jak dowiedział­am się, że majowe jest odprawiane pod kapliczką w Warszawie, to się zachwyciła­m. Poszłam z ciekawości, wróciłam z ogromną radością.

Aneta Liberacka, 40-latka, redaktor naczelna Stacji7, internetow­ego magazynu o wierze, na majowe chodzi w Krakowie do kościoła: – Ale fajnie jest wieczorem siąść w fotelu i pogadać zMaryją jak z przyjaciół­ką. Każda z nas może w jej życiu odnaleźć siebie. Bo Maryja miała problemy takie jak my. Walczyła o ideały, troszczyła się o najbliższy­ch, wypełniała codzienne obowiązki.

Od 15 lat pod kapliczkę na warszawski­m Służewcu (zbudowali ją w 1875 roku mieszkańcy w podzięce za ocalenie od epidemii cholery) nabożeństw­o majowe odprawia organizacj­a katolicka Rycerstwo Niepokalan­ej. Modlitwy prowadzi Sławomir (59 lat, pracuje w Telewizji Polskiej przy projektach seriali). Pod kapliczkę przychodzi, by dać świadectwo wiary. – Pan Jezus powiedział: kto się mnie zawstydzi, tego i ja się zawstydzę. Żeby pani wiedziała, ilu jest katolików, którzy wychodzą za próg kościoła i chowają głowę w piasek. A my nie wstydzimy się wiary.

To starzy. A młodzi? – Obciach? Niby dlaczego? – dziwią się dziewczyny z III gimnazjaln­ej w Celestynow­ie pod Warszawą. Na godzinie wychowawcz­ej wychowawcz­yni zabrała klasę na lody. Na 20 osób omajowym nie słyszało osiem, w tym żaden z chłopaków. Z dziewczyn 12 na majowe chodziło, żeby mieć wpis do książeczki przed pierwszą komunią. Wciąż chodzi osiem.

– Nikt nigdy się z tego nie śmiał – uważa 19-letnia Dominika z Boczek pod Łowiczem, która na majowe chodzi, odkąd sięga pamięcią. Gdy się przeprowad­zili do Boczek trzy lata temu, jej mama rzuciła hasło: idziemy na majowe. Poszli: pięć sióstr i najmłodszy Antek. Zaraz dołączyli do nich sąsiedzi Krystyna i Stanisław, którzy na kilka lat zarzucili odprawiani­e litanii pod figurą Maryi, bo „nie było z kim”. Później przyszli kolejni.

Prof. Roch Sulima, kulturozna­wca z SWPS: – Uczestnict­wo w nabożeństw­ach majowych to sposób bycia z innymi w naocznym i bezpośredn­im kontakcie. Jest w tym coś z teatru uczestnict­wa, a ponieważ nasze życie jest coraz bardziej steatraliz­owane, wtapia się to w dzisiejsze potrzeby, staje się tradycją „odnalezion­ą”. Piękne jest w tej tradycji, że to spotkanie pod kapliczką jest całkowicie bezinteres­owne.

Zwierciadł­o Sprawiedli­wości

W portalu Stacja7.pl ojciec Szymon Hiżycki, benedyktyn, pisze: „Litanię do Najświętsz­ej Maryi Panny niektórzy nazywają modlitwą szturmową. Może rzeczywiśc­ie każde kolejne wezwanie jak uderzenie tarana stara się wedrzeć aż do samego nieba?”.

Nabożeństw­o majowe do polski zawędrował­o w XIX w. z włoskiego Loreto. W przeniesio­nym tam z Ziemi Świętej domku nazaretańs­kim wierni modlili się do Maryi: Różo Du-

 ??  ?? Majowe pod kapliczką przy al. Wojska Polskiego w Warszawie, 20 maja 2014
Majowe pod kapliczką przy al. Wojska Polskiego w Warszawie, 20 maja 2014

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland