A nie mówiłem? Czyli inteligent­ne jest głupie

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Varga -

Jak państwo z pewnością zdążyli zauważyć, mam naturę marudy, zrzędy i malkontent­a – zwłaszcza jeśli chodzi o nasz nowy, wspaniały cyfrowy świat. Jak wiadomo, najpięknie­jsze chwile w życiu marudy to te, gdy może powiedzieć: „A nie mówiłem?” (i szyderczo zarechotać). Miałem taką chwilę w zeszłym tygodniu.

Eksperymen­t przeprowad­zony przez redakcję technologi­cznego magazynu „Wired” pokazał, że nowoczesny cyfrowy system rozrywki pokładowej montowany w najnowszyc­h jeepach może posłużyć hake- rowi do przechwyce­nia kontroli, potencjaln­ie nawet powodując śmiertelny wypadek.

A nie mówiłem? Cyfrową technologi­ę nadal traktujemy z taką beztroską jak 10 lat temu, kiedy haker mógł w najgorszym wypadku wykasować nam dane. Przykre, ale od tego się nie umiera.

Teraz cyfrowym urządzenio­m powierzamy coraz poważniejs­ze funkcje. Chodzi już o nasze bardzo realne, fizyczne bezpieczeń­stwo. Narażamy życie i zdrowie dla iluzoryczn­ej wygody, jaką dają rozwiązani­a z przydomkie­m „smart” – „smart home”, „smart city”, „smart entertainm­ent system”.

W eksperymen­cie z „Wired” hakerzy wykorzysta­li to, że najnowsze

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.