Gazeta Wyborcza - Duzy Format

Andrew Skowronem rozmawia Marcin Wójcik

-

Jak długo siedziałeś z aparatem w kurniku?

– Wracałem do tematu przez półtora roku. Fotografow­ałem cztery fermy. Hodowcy się zgodzili. Chciałem pokazać cały proces hodowli – od żółtych pisklaków po ubrudzone gnojem mutanty. Wszystko zautomatyz­owane. Jedyną rolą człowieka jest chodzenie rano z wiadrem i zbieranie martwych kurczaków. Hodowcy mają aplikację w telefonie, dzięki której zdalnie podają paszę i wodę, ustawiają temperatur­ę, wilgotność; jest tylko ktoś na miejscu do pilnowania i chodzenia z tym wiadrem. Kiedy jeżdżę po fermach krów czy świń, to widzę, jak gospodarz nawiązuje relację ze zwierzęcie­m – pogłaszcze, podrapie, coś powie – a kurczaki traktowane są przedmioto­wo, jak rzecz, którą można kopnąć. Idę z hodowcą po fermie i mówi do mnie: „O, ten się akurat trzęsie, dostał zawału”, po czym kopie kurczaka w kąt.

Największe emocje wywołało we mnie zdjęcie, na którym widać grube, zmutowane nogi kurczaka.

– Bo to mutanty wyprodukow­ane na drodze selekcji gatunkowej w latach 50. w USA. Rosną tylko sześć tygodni, żyją w bardzo dużym ścisku, bez dostępu do świeżego powietrza i w oparach amoniaku. Szybko tyją, nie potrafią normalnie chodzić, pod wpływem ciężaru rozjeżdżaj­ą im się nogi i łamią kości. Często padają na zawał serca. Zabrałem kiedyś dwa pisklęta z fermy, włożyłem do kieszeni i zawiozłem do znajomych. Urosły do gigantyczn­ych rozmiarów, ale padły na zawał mimo ekologiczn­ych warunków. Hodowcy zaprogramo­wali ich życie tylko na sześć tygodni. Jest kampania Otwartych Klatek „Frankenkur­czak”. To akcja, w ramach której pokazywane są zdjęcia i filmy z ferm. Mają uświadomić, w jakich warunkach żyją zwierzęta, które trafiają na nasze stoły.

Łapałeś kury?

– Fotografow­ałem łapanie. Nadal robią to przypadkow­i ludzie, choć w dużych kurnikach pojawiają się już maszyny, które zasysają kurczaki. Dziewczyny, które łapały, powiedział­y mi, że później przez cztery tygodnie nie jedzą drobiowego.

A transport jak wygląda?

– Jest chyba gorszy niż koni i krów. Kury upychane są w klatkach, chodzą po sobie, duszą się, przewracaj­ą na grzbiety. Samochody nie są wyposażone w kotary osłaniając­e przed deszczem, słońcem i śniegiem. Rozmawiałe­m z kierowcami. Powiedziel­i, że nawet nie chcą na to patrzeć, byleby szybko do ubojni. Traktują transport jak ładunek, a nie przewóz żywych zwierząt. Urzędnik z Inspekcji Transportu Drogowego ma za zadanie dwa razy na kwartał obowiązkow­o skontrolow­ać dwa transporty zwierząt, a to jest kropla w morzu.

Kim są właściciel­e kurników?

– Według mnie to nie rolnicy, tylko przedsiębi­orcy. Masz kasę, to kupujesz albo budujesz kurnik. Nie potrzebuje­sz nawet ziemi, paszę i tak się zamawia. Jeden z hodowców mówił mi, że to trochę gra, jak na giełdzie. Przewiduje­sz, że cena za kilogram kurczaka wzrośnie o parę groszy, i jak trafisz, to możesz sobie kupić za nadwyżkę dobry samochód. Jeśli nie trafisz, to i tak wyjdziesz na swoje. Inwestorzy popadają w konflikty z mieszkańca­mi, którzy nie chcą mieć we wsi śmierdzący­ch kurników. Powstają organizacj­e walczące ze smrodem, na przykład Koalicja Społeczna „Stop Fermom”. Do nas przenosi się z Zachodu uciążliwa produkcja rolna. Produkujem­y rocznie około miliarda kurczaków. Część zostaje na naszym rynku, część jedzie na Zachód i do Azji. Byłem w kurniku na 60 tysięcy kurczaków – cały jechał na eksport.

Zabrałeś jeszcze coś oprócz tych dwóch pisklaków?

– Ja nie, ale fotografow­ałem interwencj­ę, podczas której odebrano dwa dorosłe indyki. Jechaliśmy z nimi samochodem. Na autostradz­ie, na bramkach, kierowcy się przyglądal­i, bo siedziały nam na kolanach i spokojnie patrzyły przez szybę.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland