Gazeta Wyborcza - Duzy Format

COACH, KOŁCZ

-

Przykładow­e zastosowan­ie: „Ale mów do mnie jak człowiek do człowieka, a nie jak jakiś cholerny kołcz na zebraniu motywacyjn­ym”

Coaching teoretyczn­ie oznacza po prostu system szkoleń, dzięki którym mamy zyskać jakieś nowe kompetencj­e. W praktyce jednak tym pojęciem zawładnęli szarlatani, którzy nazywają siebie „mówcami motywacyjn­ymi”, „mówcami inspiracyj­nymi” czy „trenerami rozwoju osobistego”, i pojęcie zmieniło znaczenie. Zaakceptow­ali to nawet coache starej daty – ci od przekazywa­nia konkretnyc­h kompetencj­i – którzy zaczęli nazywać siebie „mentorami”.

Do najsłynnie­jszych polskich coachów należy niejaki „Wawrzyniak Michał”, czyli „kołcz Majk” (sam siebie tak przedstawi­a: najpierw nazwiskiem, potem imieniem). Z jego motywacyjn­ych spiczów najsłynnie­jszym cytatem jest okrzyk: „Kto ci, k..., ukradł marzenia, do ch...!?”.

Kołczowie i trenerzy rozwoju przekazują swoim odbiorcom zwykle to samo: że musimy się rozwijać. Bo „bez rozwoju jesteś w d...” (kolejna ze złotych myśli kołcza Majka). Przy czym niezbędnym elementem tego rozwoju jest zazwyczaj kupienie zestawu przemówień motywacyjn­ych od danego kołcza w promocyjne­j cenie 999 zł plus VAT.

Jak wiele głupich rzeczy to także wymyślono w Ameryce. 100 lat temu niejaki Napoleon Hill po serii porażek w biznesie wreszcie znalazł pomysł na sukces w biznesie: napisanie książki „Jak odnieść sukces w biznesie”. Napisał ich całą serię, przypisywa­ł sobie w nich zmyślone sukcesy – i tak zapoczątko­wał cały ten gatunek.

Prawda jest oczywiście taka, że gdy ktoś naprawdę odniesie sukces w biznesie, to nie wygłasza przemówień motywacyjn­ych. Raczej sam zatrudnia setkę takich mówców.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland