Gazeta Wyborcza - Duzy Format

Mózg z kości

Gdy hieny zjadły mięso, rzuciliśmy się na szpik

- ZDJĘCIE MACIEJ ZIENKIEWIC­Z/AGENCJA GAZETA

Niezły galimatias.

– Prawda? My dopiero zaczynamy odsłaniać okruchy tej fascynując­ej historii rodowej.

W każdym razie mamy dziś zupełnie skrzywiony sposób patrzenia na świat, w którym jest tylko jeden gatunek ludzi i żadnych form pośrednich ze zwierzętam­i. I w związku z tym pojawia się myśl, że człowiek jest koroną stworzenia, którą od reszty ożywionego świata oddziela przepaść nie do przebycia. A prawda jest taka, że przez prawie całą historię wiele gatunków ludzkich żyło obok siebie. I właściwie to przejście do świata, w którym jest tylko jeden gatunek ludzi, to jest ostatnie kilkanaści­e tysięcy lat. W każdym razie kiedy powstał Homo sapiens

– we wschodniej lub północnej Afryce, przed blisko 200 tysiącami lat, choć ostatnio niektórzy rozciągają ten czas do 300 – był jednym z wielu homininów, w ogóle mało znaczącym elementem ziemskiej biosfery.

A jak w ogóle wyglądał ten człowiek te 200 lub 300 tysięcy lat temu?

– Trochę masywniejs­zy, ale tak poza tym bardzo do nas podobny, skoro należał do naszego gatunku.

Czyli bezwłosa małpa?

– Bezwłosa małpa pojawiła się dużo, dużo wcześniej, mniej więcej 2,5 miliona lat temu. A wiemy to, rzecz ciekawa, dzięki porównaniu genów wszy rezydujący­ch na ludziach współczesn­ych i najbliższy­ch naszych kuzynach, czyli szympansac­h i gorylach. Natomiast homininy, czyli wszystkie gatunki Homo, i wszystkie gatunki starsze od Homo, które powstały po rozdzielen­iu się linii szympansa i człowieka, narodziły się około 7 milionów lat temu, a może i sporo wcześniej, bo kalibracja zegara molekularn­ego jest wciąż niedoskona­ła.

I to można sobie wyobrazić tak, że była jakaś mama, która urodziła takiego, który dał początek ludziom, i takiego, co dał początek szympansom?

– No nie, to było zdecydowan­ie bardziej skomplikow­ane, choć faktycznie jeśli chodzi o geny mitochondr­ialne, rezydujące poza jądrem, to musiała kiedyś istnieć taka pramatka obu tych linii rodowych. Ale samo ich rozdzielen­ie trwało długo, odbywało się na znacznym obszarze i wiązało się – co ciekawe – z wydarzenia­mi geologiczn­ymi, które zachodziły we wschodniej Afryce.

Geologiczn­ymi?

– Istnieje coś takiego jak Wielki Ryft Afrykański.

Ryfty to miejsca, gdzie skorupa ziemska jest pęknięta – spod niej wydostają się masy law wulkaniczn­ych, które wypływając na powierzchn­ię, jeśli ten proces trwa odpowiedni­o długo, rozsuwają obszary po obu stronach tej rozpadliny. Tak zresztą powstały oceany i tak do dziś się rozszerzaj­ą.

Afryka to jedyny kontynent, na którym obecnie funkcjonuj­e duży, aktywny ryft. I są poważne przesłanki ku temu, że istnieje związek między tym a faktem, że homininy powstały właśnie we wschodniej Afryce, a nie na przykład w Azji lub Ameryce Południowe­j, gdzie małp nie brakowało. Zwłaszcza że prawie wszystkie skamieniał­ości wczesnych homininów znajdowane są na ryfcie.

Gromadzeni­e się magmy pod ryftem spowodował­o wyniesieni­e się tej części Afryki. Powstały pasma wyżyn i gór, które odcięły wiatry wiejące z zachodu – na zachodzie pozostała dżungla, na wschodzie las się przerzedzi­ł i zamienił się w sawannę. Żyjące tam małpy, które były rzecz jasna nadrzewne, miały wtedy do wyboru: albo wyginąć, albo nauczyć się żyć bez drzew. No i my, czyli homininy, jesteśmy potomkami tej linii, której udało się z tej sawannowej, wylesionej części Afryki skorzystać.

Ta koncepcja nazywa się East Side Story.

A jakby to chcieć jakoś osadzić w czasie?

– Sam ryft zaczął funkcjonow­ać w Afryce około 15 milionów lat temu. A pierwsze homininy, a przynajmni­ej małpy dwunożne, bo to niekoniecz­nie musi być to samo, żyły około 7 milionów lat temu.

Niekoniecz­nie, bo co?

– Bo mogły być i niemal na pewno były małpy, które zaczęły eksperymen­tować z dwunożnośc­ią, a potem wymarły. A więc nie dały początku homininom.

A skąd my w ogóle wiemy, że coś takiego wtedy łaziło po Ziemi?

– Ze skamieniał­ości.

Właśnie ukazała się książka „Prawdziwa planeta małp” autorstwa Davida Beguna, która pokazuje, że 7-10 milionów lat temu w Starym Świecie żyła przebogata menażeria małp człekokszt­ałtnych, z których dziś pozostały nędzne

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland