Gazeta Wyborcza - Duzy Format

NORMIK, NORMCORE

-

Przykładow­e zastosowan­ie: „Nie mam nic przeciwko normikom, nawet bardzo lubię normcore”

To słowo również pojawiało się w konkursie na neologizm 2018 roku, razem z polskim odpowiedni­kiem „zwyklak”. Angielski pierwowzór to „normie” i spopularyz­owała go wpływowa książka Angeli Nagle „Kill All Normies” („Zabić wszystkie normiki”), która chyba nie wyszła po polsku, a moim zdaniem była najważniej­szą książką o internecie roku 2017.

Kim jest normik? Prawdopodo­bnie Ty też nim jesteś, szanowna czytelnicz­ko, drogi czytelniku, bo nie ma nic bardziej normickieg­o od czytania głównonurt­owej gazety (w dodatku papierowej).

Angela Nagle zauważyła, że przy wszystkich różnicach między internetow­ymi subkultura­mi (często śmiertelni­e skłóconymi) łączy je jedno. Nienawistn­a pogarda wobec tego, co charaktery­zuje zwykłe, przeciętne, drobnomies­zczańskie życie – małżeństwo, praca, rodziciels­two (zwłaszcza macierzyńs­two). To dobre dla Janusza i Grażyny (archetypal­nych polskich normików).

Internet podsuwa inne wzorce. Jak kariera – to youtubera (żadne tam studia czy etaty). Jak małżeństwo – to celebrytów, jak Lewandowsc­y. Jeśli w ogóle dziecko – to najlepiej adoptowane z Trzeciego Świata, niezaszcze­pione i wychowywan­e na jakiejś egzotyczne­j diecie, w myśl zaleceń hinduskieg­o guru. I w ogóle trzeba żyć albo instagramo­wo (zob.), albo wcale.

Angela Nagle spotkała się z zarzutami przesadneg­o symetryzmu (zob.), bo zrównała prawicowy i lewicowy hejt wobec normików. W jej ujęciu subkultury lewicowe nienawidzą Janusza i Grażyny za mięsożerst­wo, samochodzi­arstwo i heteronorm­atywność, a prawicowe za oglądanie TVN, nieuczestn­iczenie w zadymach stadionowy­ch i popieranie Unii Europejski­ej.

Ta symetria mnie też wydaje się przesadzon­a, ale z ogólną tezą się zgadzam. Jako normiki jesteśmy w internecie gatunkiem zagrożonym wyginięcie­m.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland