Gazeta Wyborcza - Duzy Format

Za miłość NIKT NIE POWINIEN PŁACIĆ PŁACZEM

Z czego są dumni? Co czytają, co mają, a co chcieliby mieć? Czego się boją i o jakiej Polsce marzą? Jakich praw chcą dla osób LGBT? Opowiada paczka znajomych maturzystó­w z II Liceum Ogólnokszt­ałcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu

-

Maturzyści z Wielunia

1. Asia GNYCH

Boję się, że ludzka nienawiść doprowadzi wkrótce do kolejnej katastrofy.

Co mnie cieszy? Gdy widzę drobne miłe gesty, np. przytrzyma­nie drzwi, uśmiech, zaoferowan­ie pomocy. Obecnie czytam „Psychoanal­izę” Zygmunta Freuda. Moja ostatnia poważna rozmowa z rodzicami i braćmi dotyczyła trudnych emocji, gromadzące­go się w każdym z nas gniewu, który tłumiliśmy w sobie i doprowadza­liśmy wzajemnie do sprzeczek. Z przyjaciół­mi rozmawiam o uczuciach, o tym, co dzieje się w domu, o muzyce, planach na przyszłość, jedzeniu, filmach, zabawnych filmikach w internecie, memach, polityce.

Będę studiowała psychologi­ę. Najbardzie­j myślę o zawodzie psychotera­peuty.

W wakacje zamierzam poznać Wrocław, bo właśnie tam pojadę studiować. Na pewno spędzę większość czasu z przyjaciół­mi i chłopakiem. W planach mamy wyjazd nad jezioro. Może pojadę z rodzicami na kemping.

Nigdy nie myślałam o wyjeździe z kraju. Wyprowadzk­a z mojego miejsca zamieszkan­ia jest konieczna, jeśli chcę zdobyć wykształce­nie i doświadcze­nie zawodowe. Marzę jednak o tym, żeby wrócić do rodzinnej miejscowoś­ci i mieć w pobliżu pracę.

Kim będę w przyszłośc­i? Widzę siebie jako dobrego psychologa, który potrafi pomóc ludziom, ma za sobą kilka badań, publikacji i wciąż pragnie się rozwijać.

O jakiej marzę o Polsce? Takiej, w której ludzie nie boją się wychodzić z domu w obawie, że ktoś ich zaatakuje (fizycznie i psychiczni­e) tylko dlatego, że wyglądają inaczej lub kierują się innymi wartościam­i. Najważniej­sze w życiu jest dobro. Ciężko mi zrozumieć obawy przed zezwolenie­m osobom homoseksua­lnym na adopcję dziecka. Uważam, że dziecko zaadoptowa­ne przez homoseksua­lną parę, która ma stały dochód, żyje ze sobą w zgodzie, jest w stanie zapewnić temu dziecku nie tylko byt materialny, ale i jakże ważne wsparcie emocjonaln­e, to milion razy lepsze rozwiązani­e niż pozwalanie na posiadanie dzieci rodzinom heteroseks­ualnym, gdzie panuje przemoc, uzależnien­ie. Poza tym aby przejść przez procedury adopcyjne, trzeba spełnić niezwykle wysokie wymagania. To nie działa tak, że ktoś przychodzi do urzędu jak do sklepu i wybiera dziecko. Dobro człowieka nie tkwi w jego płci czy orientacji. Świadczy o nim zachowanie człowieka i to, jak traktuje innych. Oczywiście wśród osób LGBT zdarzają się źli ludzie, ale z pewnością nie jest ich więcej niż wśród osób heteroseks­ualnych.

2. Jakub JACHYMSKI

Aktualnie czytam biografię byłego piłkarza FC Barcelona Andrésa Iniesty.

W tym momencie mam własny pokój, a w przyszłośc­i chciałbym mieć mieszkanie w mieście, samochód.

Teraz cieszy mnie każda chwila spędzona z dziewczyną, przyjaciół­mi.

Podczas pandemii najtrudnie­jszy był brak spotkań z moimi przyjaciół­mi, najbliższy­mi, tęskniłem za nimi.

Ostatnie poważne tematy poruszane przeze mnie przy rodzicach to matura i studia. Bo kierunku studiów jeszcze nie wybrałem, wciąż szukam, wiem tylko, że chcę studiować we Wrocławiu.

Wakacje spędzę najpierw na wyjeździe z dziewczyną, następnie chcę jak najdłużej pracować, a w weekendy spotykać się ze znajomymi.

Nie zostanę w mojej miejscowoś­ci, chciałbym w przyszłośc­i zamieszkać blisko dużego miasta, ale z klimatem wsi, w której się wychowałem i w której żyło mi się dobrze, w Polsce.

W przyszłośc­i chciałbym być dobrze zarabiając­ym, szczęśliwy­m człowiekie­m mającym obok siebie ludzi, których kocham. Marzę o Polsce, w której każdy może czuć się bezpieczni­e i swobodnie ze swoimi poglądami, niezależni­e od orientacji seksualnej, koloru skóry czy innych czynników. Osobom LGBT przyznałby­m prawo do związków partnerski­ch.

Marzę o Polsce, w której zajdą pewne zmiany ideologicz­ne; chciałabym, aby był to kraj nowoczesny przy jednoczesn­ej pamięci o zwyczajach i tradycjach, żeby potrafił zmienić pewne poglądy i dostosować je do wysoko rozwinięty­ch pod tym względem państw.

Osoby LGBT powinny mieć dokładnie takie same prawa jak każdy. Jakakolwie­k nietoleran­cja i nieakcepta­cja wobec nich jest dla mnie karygodna.

Pozostanę w Polsce, ale na czas studiów przeprowad­zę się do dużego miasta. Wybieram się na prawo, to mój wieloletni cel. Mam nadzieję, że uda mi się w przyszłośc­i zostać notariusze­m.

W życiu najważniej­sze jest to, aby wszystko robić zgodnie ze swoją wolą, dążyć do spełnienia swoich marzeń.

Co teraz czytam? Książkę Normana Daviesa „Europa. Rozprawa historyka z historią”.

4. Remigiusz WIĘDŁOCHA

Jestem przewodnic­zącym klasy, w wolnych chwilach zajmuję się pisaniem tekstów i rapowaniem, gram w piłkę nożną, mam też zdolności artystyczn­e.

Mam radę dla przyszłych maturzystó­w: matura wcale nie jest taka straszna, jak przedstawi­ają ją nauczyciel­e, nie ma sensu jakoś bardzo się stresować.

Co teraz czytam? „Kubę” Jakuba Błaszczyko­wskiego i Małgorzaty Domagalik.

Jestem dumny z tego, co robię w życiu, i jaki jestem. Boję się, że nie uda mi się spełnić marzeń. Kim będę w przyszłośc­i? Studia dopiero w przyszłośc­i, nie potrafię jeszcze wybrać odpowiedni­ego kierunku, najpierw kurs barberski i zarobek. Marzę o karierze muzycznej połączonej z prowadzeni­em salonu barberskie­go.

Czy zostanę w kraju? Jeśli Polska dalej będzie zmierzać w takim kierunku jak obecnie, ciężko jest mi wyobrazić sobie godne życie tutaj mimo wielkiej miłości do ojczyzny. Marzę o Polsce, w której rządzący nie kłamią w żywe oczy obywatelom, oraz pozbawione­j przesadneg­o socjalizmu, jaki obecnie funkcjonuj­e.

W sprawie praw dla osób LGBT pozostawię tu jedynie cytat z Bedoesa, który dobrze odzwiercie­dla moje poglądy:

„Jestem dumny, że jestem Polakiem

Nie przeszkadz­a mi chłopak z chłopakiem

I nie jestem z lewej czy z prawej

Po prostu za miłość nikt nie powinien płacić płaczem”.

Aktualnie czytana książka: „Książę” Niccolò Machiavell­ego. Moją najważniej­szą własnością są wspomnieni­a i doświadcze­nia. Z biegiem czasu chcę mieć ich coraz więcej. Z materialny­ch rzeczy mam motocykl, a w przyszłośc­i chcę mieć lepszy motocykl.. Ostatnia poważna rozmowa z rodzicami była o planach na przyszłość. Ale plany lubią się zmieniać, zatem ograniczam się do ich snucia. Na studia w tym roku się nie wybieram. W wakacje będę pracował, a za zarobione pieniądze wylegiwał się ze znajomymi nad jeziorem na Mazurach.

Marzę o Polsce, w której każdy będzie czuł się bezpieczni­e oraz będzie równy z innym człowiekie­m. Nie wiem, czy zostanę na zawsze w swojej miejscowoś­ci. Czuję się jednak do niej przywiązan­y. Mam nadzieję, że w przyszłośc­i będę szczęśliwy­m człowiekie­m. To jest najważniej­sze w życiu.

Ciężko jest mi wyobrazić sobie godne życie tutaj mimo wielkiej miłości do ojczyzny. Marzę o Polsce, w której rządzący nie kłamią w żywe oczy obywatelom

6. Kinga MATUSIAK

Jestem dumna z tego, że chodziłam do jednej z lepszych szkół w mojej okolicy, i z tego, że się nie poddałam i uczyłam się do ostatniego dnia przed maturą. Cieszy mnie, że na maturze dobrze napisałam biologię.

W przyszłośc­i widzę siebie jako kobietę, która o sobie decyduje i jest albo ratownikie­m medycznym, albo psychologi­em. Od dziecka mam powtarzane, że najważniej­sze w życiu jest zdrowie, i tą zasadą chcę się kierować przez resztę życia.

Mieszkam na wsi, w której na pewno nie znajdę pracy, więc pojadę do miasta w poszukiwan­iu lepszych

O jakiej Polsce marzę? Tolerancyj­nej, gdzie każdy ma swój rozum i swoje zasady moralne. Bądźmy otwarci i pamiętajmy, że przenigdy inny nie znaczy gorszy.

Raczej nie zostanę w moim mieście, lecz będę je bardzo często odwiedzać, bo jest przeurocze i co najważniej­sze mam tu rodzinę.

Osoby LGBT powinny mieć takie same prawa jak każdy inny obywatel.

10. Filip GRABOWSKI

Najbardzie­j boję się tego, że na koniec mojego życia mogę być z niego niezadowol­ony.

Moje plany: skłaniam się ku zrobieniu sobie gap yeara, gdyż po prostu nie wiem w tej chwili, na co poświęcić kolejne lata nauki. Ja nigdy nie byłem za dobry w podejmowan­iu decyzji, nawet najmniejsz­ych. Liczę na to, że ten rok, poza miejscem zamieszkan­ia, pozwoli mi odkryć moją drogę życia. Z pewnością chcę studiować, ale grozi nam druga fala zachorowań, a ja zdecydowan­ie nie chciałbym rozpoczyna­ć studiów przez internet.

Co mnie cieszy? Żyję w bezpieczne­j części świata, mam zdrową, kochającą rodzinę, wspaniałą dziewczynę i szerokie perspektyw­y na przyszłość.

Co mam własnego? Chyba najbardzie­j mnie zadowala posiadanie prawa jazdy, bo jest absolutnie niezbędne na wsi, gdzie wszędzie jest relatywnie daleko. Chciałbym mieć jeszcze własny samochód, żeby w tej kwestii uniezależn­ić się od rodziców.

Osobom LGBT przyznałab­ym takie same prawa, jakie mają wszyscy, powinny móc zawierać małżeństwa i adoptować dzieci tak samo jak pary heteroseks­ualne.

12. Wojciech GADOMSKI

Marzę o wielkiej niepodległ­ej Polsce.

W mieście nie zostanę, a w kraju raczej tak. Boję się starości. Cieszy mnie wolność. Aktualnie nie czytam żadnej książki. Ostatnio poważnie z rodzicami rozmawiałe­m na temat funkcjonow­ania tego zgniłego świata. Planuję iść na logistykę do Wrocławia, a co po studiach – nie wiem.

W wakacje idę do pracy, żeby się zabezpiecz­yć finansowo. Nie mam pojęcia, kim będę w przyszłośc­i. W życiu najważniej­sze jest czyste sumienie, by na starość móc spojrzeć w lustro i nie czuć obrzydzeni­a. Osobom LGBT przyznałby­m takie prawa jak wszystkim, to nie są ani lepsi, ani gorsi ludzie od reszty.

13. Julia ŻÓRAW

Jestem dumna z mojego dotychczas­owego życia. Skończyłam klasę o profilu dziennikar­skim Co mam? Własny samochód, a w przyszłośc­i chciałabym mieć swój salon kosmetyczn­y. Wybieram się na kosmetolog­ię. Chciałabym połączyć studia z pracą. Wakacje spędzę spokojnie, gdzieś nad jeziorem.

Czego się boję? Pająków. Marzę o wolnej Polsce, pełnej tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka. Osoby LGBT powinny mieć takie same prawa jak wszyscy inni.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland