Putin ciągnął mnie za kołnierz

Jestem Rosjaninem, trochę popsutym życiem za granicą, ale rozumiem mentalność Rosjan: wszyscy nas oszukują

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Głuchowski Pisarz, Który Walczy Z Systemem - ZDJĘCIA ADAM STĘPIEŃ / AGENCJA GAZETA

– To było dość powszechne życzenie w tamtych czasach. Kiedy miałem 12 lat, Związek Radziecki się rozpadł. W ostatnich latach ludzi coraz bardziej przygniatało, że nie mogą nigdzie wyjechać, są skazani na szarość i biedę. Kiedy bariera opadła, żądza podróży i chęć ucieczki wywołały dużą falę emigracji. Mnie też się udzieliło.

Czemu Izrael? Ojciec jest Żydem, o czym dowiedziałem się, gdy miałem 14 lat, i czułem, że muszę wypracować swoją tożsamość. Z drugiej strony izraelskie wykształcenie było uznawane przez uniwersytety amerykańskie i brytyjskie i znacznie tańsze. Moja niebogata rodzina mogła sobie na to pozwolić. Rok nauki kosztował 3 tysiące dolarów.

Nauczyłeś się hebrajskiego?

– W rok.

Ale tam nie zostałeś. Ale przecież nie za to kochamy Francuzów, że ciężko pracują, ale za to, że dają przykład, jak można pięknie nie pracować i dobrze się czuć.

I wtedy pojechałeś do Rosji pracować w Russia Today.

– Wtedy była czymś innym niż obecnie. Miała imitować wolność słowa, że mamy telewizję po angielsku, jesteśmy otwartym krajem, nie mamy nic do ukrycia.

Teraz też imitują. wybuchu kopalni i na Bajkonurze, kiedy startowała rakieta.

Pracowałeś dla Russia Today, kiedy Rosja z Ukrainą żyły jeszcze w zgodzie.

– Myślę, że nam, zwykłym ludziom, Ukraińcy zawsze byli braćmi, ale naszej władzy nigdy. Już w 2005 roku reportaże o Ukrainie mówiły, że kradną nam gaz. Przedtem był Majdan, potem jeszcze jeden. Pomarańczowa rewolucja to był główny koszmar rosyjskiej władzy. Ostatnim zagrożeniem była i jest uliczna rewolucja, protesty, które wymykają się spod kontroli, które trzeba tłumić za pomocą wojska. Dalej jest krew przelana na ulicach i koniec władzy albo dyktatura. Dla Putina zarówno wtedy, jak i obecnie to bardzo niekomfortowy wybór. Nie chce być prawdziwym dyktatorem.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.