Miasta z pasją

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Fotoprojekt -

Fabryka, najlepiej duża; bardzo chętnie montownia samochodów, wielka strefa ekonomiczna – kiedy myślimy o gospodarczym rozwoju miast, jako podstawę dobrobytu nadal chętnie wymieniamy przemysł wraz z namacalnymi efektami jego działalności

– autem, armaturą, deską podłogową czy meblami.

14 lat temu UNESCO powołało do istnienia Sieć Miast Kreatywnych, które nie rezygnując z ambicji przemysłowych, kierują swoje wysiłki w stronę mniej wymierną.

Organizacja wspiera ośrodki zbudowane na zasadach zrównoważonego rozwoju, jednocześnie kreatywne i zanurzone w tradycji, otwarte na świat i osadzone w lokalnej tożsamości.

Miasta Kreatywne to sieć 180 ośrodków, które budują swój potencjał ekonomiczny, społeczny i kulturalny na działaniach pozornie lekkich. Na muzyce, rzemiośle, gastronomii, sztukach wizualnych, designie i literaturze.

Przede wszystkim jednak opierają się na pasji i pomysłowości mieszkańców: lokalnych grup producenckich, aktywistów miejskich, twórców, którzy potrafią zarazić swoimi ideami. Reporterzy „Gazety Wyborczej” zabierają czytelników w podróż do siedmiu miast, które przyciągają turystów tym, co lokalne, bliskie, czasem ulotne.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.