Zderzenie dębu z ludźmi

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Książek -

To z powodu kabli wycięliście stuletnie drzewo? – Nie tylko. Dąb wszedł w kolizję z peronem. – Mieszkam tu z 50 lat, a on już rósł i porządny był – mówi wątły mężczyzna z psem na smyczy. Zabawne, bo pies decyduje, gdzie mają iść. Prowadzi człowieka pod wielki dąb, jaki rośnie na pochyłości peronu stacji Warszawa-Włochy. Dąb wygląda jak ogromny filtr powietrza nad skrzyżowaniem Chrobrego i torów. Latem szumi, daje cień, zbiera pyły. Zawsze jest czysty w morzu śmieci i błota. Wspaniale kryje bajzel placyku przy stacji, gdzie rozłożyło się kilka budek. Właśnie remontowano torowisko i istniała obawa, że go wytną. Ale prace wyglądają na skończone, dąb raczej zostanie. Zadowolony wracam opowiedzieć dzieciom, które bardzo go lubią.

– nalega

trzeci raz i robi się nieprzyjemnie.

– Siebie – odpowiadam przyciśnięty do muru.

I dopiero kiedy rzucam, że nie grzeszy uprzejmością, specjalistka ds. ocen środowiskowych z Polskich Linii Kolejowych zaczyna tłumaczyć, co się stało: dąb trzeba było wyciąć. Bo tam jakieś kable były w ziemi. Wszędzie są tam jakieś kable. Teren silnie zurbanizowany, infrastruktura, dużo kabli i ludzi.

To z powodu kabli wycięliście stuletnie drzewo?

– Nie tylko. Przede wszystkim dąb wszedł w kolizję z peronem – odpowiada.

W kolizję z peronem? Dąb? Przecież dąb się nie rusza! Poza tym rósł poza peronem!

Ale nowy peron ma nowy korpus, któremu przeszkadzały korzenie. Tak, można je podciąć, ale kiedyś już podcięli i drzewo wywróciło się na tory. I co? Pociąg nie jeździł aż kilka godzin.

Tłumaczę, że dąb ma palowy system korzeniowy, rosnący w głąb ziemi, więc można było zastosować podpory wspierające statykę drzewa i ekrany podziemne kontrolujące wzrost korzeni. Można też przycinać koronę, by nie była podatna na wiatr, dąb dobrze znosi przycinanie.

– Naprawdę chcieliśmy go ocalić – słyszę. – Nie dało rady. Możemy zorganizować spotkanie z wykonawcą. Proszę zostawić telefon. Oddzwonimy.

Przez miesiąc nikt nie dzwoni.

Drzewo to kropka na mapie, a w terenie kropka okazuje się wielkim dębem bądź sosną

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.