WYLEWELOWAĆ

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Orliński Szczygieł Poluje Na Prawdę - Wojciech Orliński

Przykładowe zastosowanie: „Podwyżki mi jak zwykle nie dali, ale chociaż wylewelowali mnie na seniora”.

Pojęcie „lewelowania” pochodzi z gier strategicznych i fabularnych. Na początku jeden z naszych bohaterów jest w nich prostym giermkiem, adeptem magika albo szkoleniową tankietką. I tak krok po kroczku przechodzi kolejne poziomy, by na koniec stać się Paladynem Dwudziestego Poziomu, Pradawnym Nekromancerem albo Ciężkim Niszczycielem Czołgów.

Na karierę w korporacji można patrzeć jak na grę, w której nasza postać zalicza szczeble od niepłatnego stażysty po prezesa zarządu. Kiedyś to wszystko nazywano „ścieżką awansu” albo nawet „karierą”.

Z awansem i karierą zazwyczaj wiążą się jakieś dodatkowe uprawnienia, jakieś przywileje, lepsze zarobki. Z lewelowaniem – niekoniecznie.

Czasem człowiekowi tylko zmieniają nazwę stanowiska. Jeśli przedtem był inżynierem, to teraz będzie starszym inżynierem („senior engineer”).

W grach komputerowych jest podobnie. Wylewelowanie postaci/jednostki nie musi być dobrą wiadomością. Na początek rodzaje broni masz ciągle takie same, ale teraz spotykasz groźniejszych przeciwników.

Jak to w życiu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.