DZBAN

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Orliński Szczygieł Poluje Na Prawdę -

Przykładowe zastosowanie: „Słuchałeś jego przemówienia o uchodźcach? Co za dzban!”

Zwracałem uwagę już w kilku miejscach tego słownika, że żyjemy w czasach ogromnej popularności synonimów opisujących głupotę, wstyd, żenadę, wpadkę, kompromitację. Pojęcia takie, jak „majstersztyk”, „cymes”, „cacko”, „mecyje” czy „koronkowa robota” stopniowo zaś stają się archaizmami.

Internet rzadko osiąga jednomyślność, ale panuje w nim ostatnio zgoda co do tego, że słowem roku 2018 powinno być słowo „dzban” – jako najmodniejszy synonim „głupoty” lub „głupka”. Inwazja „dzbana” zaczęła się nagle na początku roku; gdy przeglądamy facebookowe posty choćby z roku 2017, dzban nadal oznacza w nich przede wszystkim metalowe lub ceramiczne naczynie.

W roku 2018 nazywaliśmy tak zaś polityków, dziennikarzy, celebrytów i sportowców, zwłaszcza piłkarzy z polskiej reprezentacji. Według serwisu spidersweb.pl ten neologizm (a dokładniej neosemantyzm) narodził się w kręgach jutuberów (zob.) specjalizujących się w futbolu.

W listopadzie media zaczynają przygotowywać teksty typu „podsumowanie roku”, szykowane na grudniowe wydania, kiedy nie ma o czym pisać, bo podczas świąt nic się nie dzieje. Jeśli sam będę takie coś pisał, to już mam tytuł: to był rok dzbana.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.