LEGITNOŚĆ, LEGITNY

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Orliński Szczygieł Poluje Na Prawdę -

Przykładowe zastosowanie: Ma ktoś jakąś legitną instalkę Windowsów?

Cyfrowa cywilizacja skazuje nas na ciągłe poruszanie się w szarej strefie, w której nic nie jest ani tak do końca legalne, ani tak do końca nielegalne. Najbardziej oczywistym przykładem jest piractwo: w popularnych serwisach streamingowych oglądamy seriale, które umieszczono tam nielegalnie, ale samo oglądanie jest legalne, więc wszystko jest legitne.

To i tak drobiazg wobec szarego rynku gier komputerowych. Dzisiaj gry najczęściej kupuje się w postaci kodu aktywacyjnego umożliwiającego pobranie gry z serwisu takiego jak Steam. Ktoś, kto taki kod dostał w prezencie, może go potem komuś odsprzedać. Tu na razie opisaliśmy pełną legalność w białej strefie.

Ale teraz krok w stronę szarości. Za kody płaci się kartą kredytową. Istnieją firmy, które skupują skradzione lub sfałszowane (ale legitne) numery kart kredytowych, żeby za nie kupować kody do gier i wtórnie odsprzedawać.

Takie kody są legitne (w takim sensie, że zadziałają), ale czy to wszystko legalne? Hm.

Istnieją firmy, których specjalnością jest sprzedaż kodów legitnych, ale o wątpliwej legalności. Działają de facto w Polsce, ale zarejestrowane są na przykład w Gwadelupie, żeby nikt im nic nie mógł.

Biznesmeni z tych firm robią sobie wspólne zdjęcia z politykami, są wychwalani za rozwój gospodarki innowacyjnej, sponsorują sportowców. I tylko ludzie, którzy rozumieją, o co chodzi, szyderczo się uśmiechają.

Kto tu jest stratny? Steam dostał swoje pieniądze, autorzy gry dostali swoje pieniądze. Na końcu za wszystko płaci towarzystwo reasekuracyjne (zazwyczaj szwajcarskie).

Czy nas to powinno obchodzić? Tak, bo skoro banki muszą się w tych firmach ubezpieczać (ustawowo), reasekurant sobie to odbija na składkach od banków, a banki, koniec końców, na nas wszystkich. Więc to jest trochę jak w „Rejsie” – pan za to płaci, pani za to płaci...

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.