HASZTAG

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Orliński Szczygieł Poluje Na Prawdę -

Przykładowe zastosowanie: „Akcja z hasztagiem #stolatztuskiem była mocno rozpropagowana w internecie” („Newsweek”, 49/2018)

Znak krzyżyka od dawna funkcjonował w języku angielskim jako symbol funta (jednostki wagi) oraz liczby porządkowej. #1 mogło oznaczać, w zależności od kontekstu, numer jeden albo około pół kilograma.

W informatyce od dawna był używany jako jeden ze sposobów na oznaczanie komentarza do tekstu programu – czyli notatki, którą programista robi dla innych programistów. Około 2007 ten zwyczaj przeniesiono na Twittera w roli żartobliwego autokomentarza, typu „#ironia”. Zrobił błyskawiczną karierę całkiem na serio, bo o ile śledzenie hasztagu „#ironia” nie miałoby sensu, to już hasztagu „#iran” – jak najbardziej.

Królestwem hasztagów jednak jest należący do Facebooka serwis Instagram, na którego wrzucamy zdjęcia przedstawiające upiększoną wersję naszego życia. Zdjęcie naszego apartamentu na Maderze opatrujemy więc hasztagami: #madera #apartament #wakacje #pięćgwiazdek (i Bóg wie, jakimi jeszcze).

Teoretycznie ma to służyć przyciąganiu ruchu, żeby nasze zdjęcia wyskoczyły każdemu, kto wpisze do wyszukiwarki „madera”. Praktycznie – gdzie się pochwalić, że apartament był pięciogwiazdkowy, jak nie w hasztagu?

Hasztagi tak bardzo weszły do codziennego języka, że co młodsi nie pamiętają życia bez nich. Pewna młoda autorka, zwana przez swoich piarowców „królową kryminału”, umieściła w najnowszej swej powieści scenę, w której w roku 2000 ukochana wysyła komuś SMS-a z hasztagami „#żałujętęskniękocham #ahoj”.

To anachronizm. Oj, słabiutko z riserczem (zob.)! #czepialstwo #złośliwość #chłechłechłe

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.