Bunt, śpiew i Bóg

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Fotoreportaż - ZDJĘCIA KUBA ATYS, ŁUKASZ CYNALEWSKI, MARTA DUDZIŃSKA, MACIEK JAŹWIECKI, JĘDRZEJ NOWICKI, JAKUB ORZECHOWSKI, JAN RUSEK, PIOTR SKÓRNICKI, MARCIN WOJCIECHOWSKI TEKST LUDMIŁA ANANNIKOVA

Maciek Jaźwiecki: Zdjęcie powstało 1 sierpnia, w trakcie godziny „W” na rondzie Dmowskiego .

Pierwszy raz fotografowałem to wydarzenie w tym miejscu. Przeszedłem dookoła ronda, żeby znaleźć punkt zaczepienia. Wiedziałem, że za chwilę zostaną odpalone race i że cała sytuacja potrwa kilkadziesiąt sekund. I że od tego, gdzie stanę, będzie zależał efekt. Zobaczyłem młodą parę w mundurach. Kiedy zawyły syreny, chłopak w patriotycznym T-shircie odpalił racę. Na trzecim planie dostrzegłem azjatyckich turystów kręcących wideo.

W jednym kadrze udało mi się zamknąć kilka elementów, które opisują nasz kraj i dzisiejsze społeczeństwo.

Warszawa, 1.08.2018

Jan Rusek: Na Open’erze festiwalowicze przemierzają kilometry, żeby dotrzeć od sceny do sceny. Podobnie fotografowie, szukając ciekawych ujęć. Bohaterki zdjęcia przyuważyłem już wcześniej. Biegały, cieszyły się, były w szampańskim nastroju. W pewnym momencie nasze drogi się skrzyżowały i zapozowały pod słońce. Nie ma znaczenia, czy są parą, czy przyjaciółkami. Ważna była dla mnie ulotność i piękno tej chwili. Wybrałem to zdjęcie, bo wywołuje pozytywne skojarzenia. Alternatywą było moje zdjęcie z procesu Jarosława Kaczyńskiego przeciwko Lechowi Wałęsie, bo było ważne.

Gdynia, 6.07.2018

Fotoreporterzy „Gazety Wyborczej” wybrali swoje zdjęcia roku 2018

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.