RISERCZ

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Orliński Szczygieł Poluje Na Prawdę - Wojciech Orliński

Przykładowe zastosowanie: Stylistycznie to słaby autor, ale risercz ma mistrzowski

To anglicyzm, który przyjął się w języku polskim ze względu na wygodę gramatyczną. Po polsku „risercz” to „dokumentacja”. Wygodniej jednak jest powiedzieć „riserczowałem w Archiwum Państwowym” niż „robiłem dokumentację w Archiwum Państwowym”.

Kiedyś popełniłem błąd życiowy i wyspecjalizowałem się w pisaniu książek wymagających ciężkiego riserczu. Ślęczę w archiwach i bibliotekach, kręcę korbką w czytniku mikrofilmów, wyjmuję pożółkłe papiery z podgniłych teczek, przegryzam się przez odręcznie pisane listy... i po dwóch, trzech latach mam z tego książkę.

Zawsze wtedy żałuję, że moje życie tak się jakoś niefortunnie potoczyło, że nie jestem prawicowym publicystą. Oni nie tracą czasu na risercz – gdy Rafał Ziemkiewicz pisał książkę o „Gazecie Wyborczej”, nie ślęczał w bibliotece. Zaapelował do swoich fanów, żeby mu sami przysyłali cytaty. I wyprodukował książkę „Michnikowszczyzna”, w której są tezy wyssane z palca.

Gdy kiedyś wytknąłem przykłady takowych (przytaczając konkretne cytaty i odsyłacze), Ziemkiewicz odpowiedział beztroskim „przecież wszyscy pamiętamy, jak było”. To najpiękniejsza szkoła robienia dokumentacji: risercz ziemkiewiczowski. Niestety, nie wszyscy mają tak mało wymagających czytelników.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.