ZSRR

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - PIERWSZA STRONA -

IDŹ I PATRZ

Naturalistyczna relacja z pacyfikacji białoruskiej wsi Chatyń w 1943 r., oglądana z perspektywy 14-letniego Flory (Aleksiej Krawczenko), który, znalazłszy karabin, wstępuje do partyzantki. Schwytawszy Florę, Niemcy robią sobie z nim pamiątkowe zdjęcia, przykładając chłopcu pistolet do głowy. Oskarżany o epatowanie okrucieństwem Klimow tłumaczył: „Rzeczywistość była o wiele okrutniejsza. Nie powiedziałem całej prawdy, żeby film dał się w ogóle oglądać”.

WRÓG U BRAM

Historia bitwy pod Stalingradem, na przełomie roku 1942 i 1943 opowiedziana przez pryzmat pojedynku dwóch snajperów: Rosjanina Wasilija Zajcewa (Jude Law) i Niemca, majora Erwina Königa (Ed Harris). Sukcesy Zajcewa chce wykorzystać do celów propagandowych frontowy politruk Daniłow (Joseph Fiennes), którego wspiera Nikita Chruszczow (Bob Hoskins).

ŻELAZNY KRZYŻ

Wojna na froncie wschodnim pokazana z perspektywy Niemców. Latem 1943 r. na Kubaniu (który udaje Jugosławia) feldfebel Wehrmachtu Rolf Steiner (James Coburn) popada w konflikt z Prusakiem hauptmanem Stranskym (Maximilian Schell), którego jedynym marzeniem jest otrzymanie Żelaznego Krzyża. Stransky przypisuje sobie poprowadzenie natarcia, którego nie poprowadził. Gdy Steiner nie chce potwierdzić przed dowództwem tego kłamstwa, Stransky porzuca jego pluton poza liniami wroga. Steiner nie jest nazistą, tylko zawodowym żołnierzem, który odmawia wykonania rozkazu zabicia kilkuletniego rosyjskiego chłopca. Propagandowa kolubryna o hutniku-stachanowcu Aleksieju Iwanowie (Boris Andriejew), który jako ochotnik przechodzi z Armią Czerwoną cały szlak bojowy: od oblężonej przez Niemców Moskwy, przez Stalingrad i forsowaną Odrę, aż po Berlin, gdzie jest jednym z żołnierzy zatykających czerwoną flagę na gmachu Reichstagu. Ale wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie sławiony tu geniusz militarny Józefa Stalina (Gruzin Micheil Gelowani, który w kinie grał Stalina kilkanaście razy, oczywiście, za jego zgodą).

MOST

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.