WOLNOŚĆ, MIŁOŚĆ, NIEPODLEGŁOŚĆ

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - NIEDZIELA - MARTA BRATKOWSKA

po kieliszek nalewki, bez której z teściową trudno byłoby wytrzymać.

Za trzy dni Ignacy ma imieniny. Prezent dla niego, nowoczesny aparat fotograficzny, właśnie przypłynął „prosto z Ameryki”. Trzeba jeszcze zaplanować przyjęcie, zaprosić gości. Listę oczywiście już dawno ułożyła Emilia. Ma nadzieję, że przy okazji uda się zeswatać starszą wnuczkę z przystojnym synem znajomych – Szymonem Haseferem (Adrian Zaremba). Ale Alina o za-

DROGI WOLNOŚCI

Polska 2018, reż. Maciej Migas, wyk. Anna Polony, Katarzyna Zawadzka, Paulina Gałązka, Iza Kuna, Julia Rosnowska, Adam Cywka, Bernadetta Machała-Krzemińska odc. 1./13

| tvp 1 mążpójściu zdaje się w ogóle nie myśleć. Wciąż siedzi w książkach i zamiast szukać narzeczonego, przepisuje na maszynie wypracowania swoich uczennic.

Lala i Marynia właśnie skończyły 16 lat i w prezencie urodzinowym dostały od ojca broszki z brylancikami. To ich pierwsza dorosła biżuteria. Bardzo chciałyby się nią pochwalić, ale przecież młode damy nie powinny same spacerować po mieście. Obdarowany został też ukochany chart Biernackich Karo. Wystrojony w nową obrożę pójdzie z bliźniaczkami na spacer. Ostatni, jak ma się okazać.

Jego śmierć będzie pierwszym aktem tajemniczej zemsty. Ignacy przerażony wpatruje się w zakrwawioną obrożę. Nie rozumie, dlacze- go ktoś brutalnie zabił biedne zwierzę. Gdy zaczyna dostawać kolejne anonimy („Czy pamiętasz grzechy młodości?”, „Pomyśl o Tiumeniu”), powoli dociera do niego, że jest karany za grzechy z przeszłości. Nie tylko swojej, ale też rodziców. Odkrywa brudne rodzinne tajemnice i wie, że teraz on będzie musiał za nie zapłacić. Nie tylko on.

Po latach starań jego siostra, wykształcona farmaceutka Janina (Iza Kuna), otwiera własną aptekę. Nie cieszy się nią długo, bo jacyś bandyci wybijają szybę i demolują wnętrze. Nad wejściem wielkimi literami ktoś napisał: „Podziękuj bratu”.

Pierwsze dni sierpnia 1914 roku. Na ulicach i placach Krakowa czuć atmosferę nadciągającej wojny. Już wszyscy o niej mówią i powoli zaczynają wierzyć, że przyniesie gigantyczne zmiany. Na Oleandrach młodzi Polacy ubrani w szare mundury „Strzelca” właśnie składają przysięgę. Wkrótce wkroczą na drogę do wolności prowadzącą Polaków przez fronty pierwszej wojny światowej.

Wielka historia nie jest jednak główną bohaterką serialu. Poznajemy ją przez losy rodziny Biernackich, a przede wszystkim trzech sióstr, które będą budowały swe dorosłe życie, kochały, cierpiały, wybijały się na niezależność i walczyły z kobiecymi stereotypami już w wolnej Polsce.

„Drogi wolności” to najdroższa produkcja w dziejach TVP. Opłaciło się. Powstał serial nie tylko opowiadający interesującą historię, ale też doskonale, z pietyzmem zrealizowany.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.