SZKIELETY NA PŁATKACH NAGIETKA

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - SOBOTA - PIOTR GUSZKOWSKI

COCO

USA 2017, reż. Lee Unkrich, Adrian Molina

| hbo marzeń okazuje się tak silne, że młody pucybut ściąga na siebie klątwę i ląduje w krainie zmarłych.

Okoliczności są niezwykłe. Raz do roku, w Dia de Muertos, zmarli wędrują ścieżkami usypanymi z płatków nagietka, by spotkać się z rodzinami. Miguel pokonuje zaś drogę w przeciwnym kierunku, w towarzystwie wiernego, choć nie najmądrzejszego psa, który wabi się Dante. Czeka go emocjonująca przygoda – od ucieczki ciasnymi uliczkami po spotkanie z… Fridą Kahlo i przyjęcie na miarę „Wielkiego Gatsby’ego” – ale zarazem ważna lekcja.

„Coco” to pełna ciepła, mądra opowieść. Punktem wyjścia jest tu konflikt pomiędzy zobowiązania- mi wobec rodziny i poszanowaniem tradycji a potrzebą samorealizacji. Ponadto twórcy udowadniają, że równoległe światy są ze sobą ściśle powiązane za sprawą pamięci, która stanowi podstawę egzystencji po tamtej stronie. Wmeksykańskiej tradycji wspomnieniu zmarłych towarzyszy zupełnie niegrobowy nastrój. Dlatego Kraina Umarłych jawi się jako barwna metropolia. Tętni życiem, mimo że jej mieszkańcy dawno wyzionęli ducha.

„Coco” czerpie garściami z folkloru (motyw czaszek itd.). Filmowa rzeczywistość została urządzona i przemyślana w każdym detalu, z humorem.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.